Jak na to

4 hlavní důvody, proč okamžitě začít šetřit s vodou

Voda je životodárná kapalina, která tvoří zhruba 71 % povrchu Země. Na první pohled je jí víc než dost – a dokonce se hovoří o tom, že rostoucí hladina oceánů v poměrně blízké budoucnosti vymaže z mapy mnohé přímořské oblasti. Tak proč se stále straší jejím kritickým nedostatkem?

Ačkoliv si Země oprávněně vysloužila přezdívku Modrá planeta, naprostou většinu (cca 97 %) vodních ploch tvoří oceány. Sladká voda tak připadá pouze na 3 % z celkového množství, ovšem stále nejde o hodnotu, která by vypovídala o stavu vody pitné. Její podíl činí pouze 0,007 % z celkového objemu. Proto je důležité šetřit ve všech oblastech, kde je to jen trochu možné.

více v článku...

1) Společně s vodou šetříme energii

Vodu, kterou běžně využíváme pro každodenní činnosti, často předem ohříváme. K tomu je zapotřebí elektřina, jejíž cena v poslední době strmě stoupá. Podaří-li se vám spotřebu teplé vody snížit, ušetříte na dvou frontách.

2) Když chybí voda, hrozí sucho

Množství vody na Zemi je sice ohromné (cca 1,3 zeta litrů), ale na rozdíl od počtu obyvatel se nemění. Hrozba sucha se proto rok od roku zvyšuje a jediným způsobem, jak ji zmírnit, je snížit spotřebu. Jak? Třeba pořízením retenční nádrže pro sbírání dešťové vody.

3) Odpadní voda zatěžuje přírodu

Životní prostředí kvůli odpadní vodě trpí. Na vině jsou chemikálie, které se do venkovního prostředí dostávají společně s vodou. Snížením spotřeby, ale také správnou likvidací chemického odpadu, lze přírodě citelně ulevit.

4) Voda něco stojí

Oproti plynu a elektřině je cena vody nízká, ale přesto nejde o zanedbatelnou částku. Cifra se navíc každoročně zvyšuje, a tak není od věci učinit alespoň základní opatření, která v dlouhodobém horizontu spotřebu vody snižují. Díky efektivní filtraci je možné pokrýt až polovinu spotřeby vody v domácnosti dešťovou vodou z retenční nádrže.

Related posts

Jak vybavit pracovnu, abychom se v ní cítili komfortně?

admin

Jaký vybrat rošt do postele?

admin

Víte, jak si vybrat vhodnou postel?

svet zeny