Site icon Bydlení

5 tipů, jak vybrat sedačku

Středobodem téměř každého obývacího pokoje je sedačka. Pro někoho místo, kde tráví spoustu času, pro jiného místo občasného relaxu. Ať už si sedačku pořizujete pro jakýkoliv účel, neměli byste vybírat pouze dle designu, ale zaměřit se také na to, jak bude praktická.  Do obývacího pokoje, kanceláře, na chalupu… do různých prostor budou vhodné různé typy sedaček. Výběr té pravé tedy není záležitostí 10 minut, ale zabere vám více času. Rozmanitý výběr je dnes k dispozici i na e-shopu, kde vám odborníci umí poradit. Co by vás tedy mělo při výběru sedačky zajímat?

více v článku...

1. Účel

Do obývacího či dětského pokoje si pořídíte jiný typ sedačky než do vstupní haly nebo kanceláře. První myšlenkou by mělo být tedy to, zda bude sedačka sloužit k sezení formálnímu nebo neformálnímu (pohodlnějšímu). Dle toho pak zvolíte tvar nebo potahovou látku.

2. Umístění a tvar

Volba sedačky by se měla odvíjet především od velikosti prostor, v nichž bude umístěna. Dalším ukazatelem je počet osob, které ji budou využívat. Do prostorných pokojů si můžete dovolit sedačku ve tvaru písmene U i s křesly, do těch menších zvolte spíše variantu rohových sedaček, případně dvoj- nebo trojsedačky. Sedačka by neměla vyplnit celý prostor pokoje, takže její velikost opravdu zvažte. Zároveň by ale měla tvořit dominantu daného pokoje.

Sedací souprava do U kožená Sammy

3. Potahový materiál

Bezdětná dvojice, větší rodina s dětmi, domácnost s domácími mazlíčky nebo kancelářská místnost? Každá tato skupina potřebuje u sedačky jiný materiál potahu. Ten má vliv na vzhled a životnost sedačky, proto zvolte materiál, který pro vás bude co nejvíce praktický z hlediska údržby. Jednou skupinou potahových materiálů jsou ty textilní. Výběr látek sedacích souprav je bohatý a obvykle také nabízený v různých barevných provedeních. Mezi nejběžnější textilie patří mikrovlákno, mikroplyš, mikrofáze a žinylka. Druhou skupinou jsou potahy kožené. Ty dávají sedacím soupravám luxusní vzhled, proto jsou často pořizovány do reprezentativních prostor. Jsou odolnější vůči špíně a bývají kvalitnější. Třetí skupinou je ekokůže, která je prodyšná, odolná proti oděru, ale náchylná při styku s tekutinami.

4. Rozklad či úložný prostor?

Dle prostorových možností uvažte, zda jsou pro vás úložné prostory a rozkládací funkce nutností nebo příjemným bonusem. Pokud doma bojujete s prostorem, oceníte oboje. Sezení, spaní i úložný prostor můžete vyřešit jedním kusem nábytku. Rozložení a složení by mělo být rychlé a lůžková část pohodlná. Úložné prostory bývají dostatečně veliké na uložení lůžkovin i jiných méně frekventovaných věcí z domácnosti. V druhém případě pro vás můžou být tyto funkce příjemným bonusem, který oceníte například při nečekané návštěvě, která u vás přespí. Do kancelářských prostor či do haly nejsou tyto funkce u sedačky většinou zapotřebí.

Sedací souprava Lira 3+1+1

5. Konstrukce

Při výběru konstrukce sedačky se setkáte s materiály jako je masiv, dřevotříska, kov i plast. Mezi nejodolnější patří sedací soupravy vyrobené z masivu, které mají dlouhou životnost a nejčastěji jsou vyráběny jako rohové sedačky. Kovová konstrukce je praktická u rozkládacích sedaček, protože kvůli rozkladu jsou některé její části více namáhány a kov tomuto odolá. Dřevotříska je lehčí a levnější, má kratší životnost, ale i přesto je často využívána. Naopak sedačky s plastovou konstrukcí nejsou často využívanou variantou. Hodí se maximálně do dětských pokojů.

Při výběru sedací soupravy se neunáhlete. Dali jsme vám 5 tipů, co si před koupí rozmyslet. Doporučujeme si sedačku vyzkoušet v kamenném obchodě, kde si osaháte potah a vyzkoušíte rozklad. Nakonec ji však objednejte na e-shopu, kde oproti kamenné prodejně ještě o něco ušetříte.

Exit mobile version