Jak na to

Chcete pěstovat akvarijní rostliny rodu Anubias? Předáme vám základní informace

Původ a charakteristika rostlin

Jsou to rostliny z rodu rostlin z čeledi áronovité. Jsou to vlhkomilné a vodní rostliny, které mají pevné listy. Rod zahrnuje 8 druhů. Některé jsou pěstovány jako akvarijní rostliny. Jejich domovinou je západní a střední rovníková Afrika. Hojně se vyskytují podél pobřeží Guinejského zálivu. Většinou se vyskytují na okrajích tropického lesa, a to na vlhkých místech poblíž vodních toků. Když nastanou tropické deště, mohou přežít nějakou dobu i pod vodou. Odtud jejich využití v akvaristice, jako např. anubias Afzelův, který je ponořen po dobu celého roku. 

Když bychom přešli k jejich podrobnějšímu popisu, jsou to rostliny, které mají tlustý plazivý oddenek, tuhé listy a květenství s toulcem. Ten je většinou barvy smetanové a zelené. Oddenek vypadá jako kořen, jsou to ale zesílené výhonky rostlin. 

Umístění v akváriu

Jestliže se vrátíme k akvarijním rostlinám vypěstovaným v pěstírnách, můžeme říci, že jejich pěstování je nenáročné. Anubias má mnoho druhů. Mezi ty nejznámější patří Anubias barteri a Anubias barteri nana. Nikdy je však nesadíme přímo do substrátů, ale pomocí silonového vlasce je upevňujeme nejlépe ke kořenům nebo kamenům. Vyžadují totiž umístění oddenku mimo povrch substrátu. Tím předcházíme vzniku hniloby. Následně se samy brzy přichytí k podkladu. 

V akváriu umístíme tyto rostliny ve stinné části, jelikož nesnášejí dlouhodobě intenzivní osvětlení. Tím také zamezíme růstu řas na jejich tuhých listech. Výhodou této rostliny je to, že jejich tuhé listy nejedí ani býložravé ryby. 

Hnojení

Zde to máme velice jednoduché, jelikož tato akvarijní rostlina nevyžaduje hnojení. Nicméně při použití CO²  a intenzívního osvětlení podpoříme rychlejší růst rostlin. Toho bychom mohli využít při množení rostlin. Ovšem jak již bylo výše napsáno, musíme si dát pozor na zvýšenou tvorbu řas na listech. 

Množení

Množení rostlin je celkem jednoduché. Provádíme ho dělením oddenků, a to tak, že z rodičovské rostliny odřežeme zralé oddenky anebo může oddenek umístit ve vodě a následně rozdělit až se vytvoří malé rostlinky. Jelikož není rostlina hnojená, růst je pomalý. 
Složitější množení je ze semen, ale při použití CO² a dostatečného osvětlení se nám to určitě podaří.

Related posts

Interiér a exteriér vašeho prostoru s vertikální zahradou

admin

Stěhovací služba Praha

admin

Matrace 160×200 – nový rozměr pro sladké sny

admin