Jak na to

Děkujeme za váš zájem, ale pro tuto pozici jste překvalifikovaní…

V dnešní době je běžné, že jdou mladí lidé na vysokou školu, aby získali titul, protože doufají, že jim pomůže v hledání práce jejich snů. Maturitu už má téměř každý, takže sama o sobě vám náskok před ostatními kandidáty u pohovoru nezajistí. Může se ale stát, že vám titul z vysoké školy, léta praxe, mnoho úspěchů nebo jiná kvalifikace bude spíše ke škodě?

Jen prázdná výmluva?

Odmítnout někoho jen kvůli tomu, že má vyšší kvalifikaci, než jsme si pro danou pozici představovali je jedna z nejlínějších věcí, které může personalista udělat. Často se kvalifikace spojuje s adekvátním platovým hodnocením. To bude nejspíš ten důvod, proč personalisté tuto „výmluvu“ na příliš vysokou kvalifikaci používají. Ale existuje mnoho zaměstnanců, kterým nejde o to, mít co nejvyšší plat a jsou ochotni pracovat i za nižší, relevantní částku. Co tedy k tomuto rozhodnutí personalisty nejspíše vede?

Problém zapadnout mezi kolegy

Vysoká kvalifikace a velké úspěchy se často pojí s vyšším věkem kandidáta u pracovního pohovoru. Přece jen zkušenosti chodí s léty praxe. Pokud je firma jinak složena z mladých lidí, může mít personalista strach, že by mezi ně starší kandidát nemusel zapadnout. Přitom se ukazuje, že i starší zaměstnanci jsou mnohdy flexibilní a otevření změnám. Tím pomáhají diverzifikovat pracovní prostředí a jsou pro firmu velkým přínosem. Problémem může být i to, že pokud budete kvalifikovanější než váš nadřízený, je možné, že ve vás bude vidět hrozbu.

Omezený kariérní růst a rozpočet firmy

Na pracovním trhu je snadné se v případě nespokojenosti poohlédnout po atraktivnější pracovní pozici, pokud možno s lepším platovým ohodnocením. A i když může uchazeč znít na pracovním pohovoru pro danou pracovní pozici opravdu zapáleně, nelze předem říct, jak dlouho ve firmě vydrží. Možná je pro něj konkrétní nabídka relevantní jen na přechodnou dobu, a jakmile získá zkušenosti, bude chtít směřovat dále. Proto je vhodné mít pracovní pohovor co netransparentnější, aby bylo zajištěno, že jsou zaměstnavatel i budoucí zaměstnanec na stejné vlně.

Related posts

Matrace 160×200 – nový rozměr pro sladké sny

admin

Hypotéka a rozvod? Jaké jsou možnosti, aby byli všichni spokojení

svet zeny

Imitace betonu – povrchová úprava betonu, která vás nadchne

admin