Výdaje za elektřinu tvoří značnou část rozpočtu v domácnosti i v podnikání. Snížit je proto znamená dobrý krok k budoucím finančním úsporám. Technologiemi, které toto dokážou prakticky kdekoliv, jsou hybridní fotovoltaické systémy. Díky jejich instalaci na střechu rodinného domu, chaty, budovy firmy či skladu se stanete méně závislí na distributorovi elektrické energie a v budoucnu ušetříte značné částky. Vyrábět si vlastní elektřinu je efektivní, praktické a také šetrné k životnímu prostředí, proto to jistě stojí minimálně za zvážení.
Co jsou hybridní fotovoltaické systémy?
Hybridní fotovoltaické systémy jsou jednoduše řečeno solární elektrárny s vlastními akumulátory, které jsou schopny fungovat nezávisle na distribuční síti, mohou ale použít i energii z ní v případě potřeby. Poskytují tak nezávislost stejnou jako ostrovní fotovoltaické systémy, ale zároveň je objekt napojen i na distribuční síť. Většinu energie pro běžnou potřebu domu dokáže fotovoltaická elektrárna vyrobit a uchovat v akumulátorech, které vyrovnávají rozdíly mezi aktuální potřebou elektřiny a dobou její solární výroby. Využití vlastní vyrobené energie je přitom až 90%, což je oproti klasickým fotovoltaickým elektrárnám s jejich 30% využití opravdu maximální výkon. Při aktuálně vyšší spotřebě energie pak přichází na řadu odběr z distribuční sítě, takže není nutné nijak omezovat své činnosti. Tato pružnost v ohledu na nerovnoměrné využívání energie v průběhu dne je velkou výhodou tohoto hybridního systému. Další výhodou je fakt, že systém díky galvanickému oddělení zamezuje dodávání přebytků do distribuční sítě. To by totiž bez potřebných složitých licencí byl problém.
Z čeho se systém skládá?
Součástí hybridního fotovoltaického systému jsou fotovoltaické panely umístěné na střeše objektu, baterie, kam se akumuluje přebytečná energie a následně je z ní v případě potřeby využívána, regulační a nabíjecí elektronika a důležitý hybridní měnič napětí, tzv. střídač, který řídí všechny toky energie v domě a umožňuje dodávat energii z distribuční sítě. Celý systém je možné libovolně rozšiřovat, případně doplnit dalšími zdroji energie, například generátorem. Výkon tohoto systému může být od 7 kW až do 102 kW. A samozřejmě platí rovnice, že čím kvalitnější a modernější technologie jsou použity, tím je systém více odolný a také bezúdržbový.
Co je potřeba k pořízení hybridního fotovoltaického systému?
Pořízení tohoto systému není úplně levnou záležitostí, takže je třeba počítat s poměrně vysokými vstupními finančními náklady. Ty se ale v brzké době vrátí. Rozhodně se však nevyplácí začít šetřit výběrem levné dodavatelské firmy. Volte raději vždy specialistu na tyto systémy, který s nimi má zkušenosti a dokáže zaručit kvalitu. Takovou firmou je bezesporu společnost ELKOV, která je v tomto oboru zkušeným a stabilním partnerem. Dodává hybridní fotovoltaické systémy pro chaty, rodinné domy i firemní objekty. Kromě financí a kvalitní dodavatelské firmy pak stačí mít pouze povolení stavebního úřadu, které by určitě nemělo být problém získat.