Jak na to Nemovitosti

Hypotéka a rozvod? Jaké jsou možnosti, aby byli všichni spokojení

Dokud nás smrt nerozdělí – tyto slova provázející svatbu dvou zamilovaných osob se občas rozplynou v mlze z nejrůznějších důvodů. A když je jediným východiskem nefungujícího manželství rozvod, může to oba partnery velmi zasáhnout. Rozvod je o to těžší, pokud má pár nějaké závazky – děti nebo třeba i hypotéku. Jak se dá vyřešit hypoteční úvěr v případě rozvodu?

Většina lidí má jasnou vizi toho, že jednou bude bydlet ve svém. A to je správně! Existuje nespočet možností, jak získat vlastní nemovitost. Banky se v dnešní době snaží klientům vyjít co nejvíce vstříc a nabízejí např. mladomanželské hypotéky nebo hypotéky pro mladé. Některé páry mají i takové štěstí, že na dosáhnou na hypotéku i během mateřské.

No jo, ale co když vztah ztroskotá a vy máte na krku hypotéku? Máme pro vás 4 varianty řešení.

více v článku...

Prodej a předčasné splacení

Některé páry se snaží co nejvíce vyhnout hádkám o stávající majetek a mají pocit, že musí veškeré vzpomínky hodit za hlavu. Stejně tak jako ve filmech ženy dělají různé rituály, při kterých spalují staré fotky a předměty připomínající jim bývalého partnera, tak chtějí manželé spálit veškeré mosty, které je spojují.

Můžete tedy stávající nemovitost prodat a hypoteční úvěr předčasně splatit. To může být ovšem problém, pokud vám již uplynula doba fixace. V takovém případě počítejte s velmi tučnou částkou navíc, kterou vám banka účtuje.

Dalším potenciálním rizikem může být pokles ceny nemovitosti. To znamená, že prodáte za méně, než jste za něj původně zaplatili.

Prodej včetně hypotéky

Další možností je prodat dům i se závazkem hypotéky. Podstatné ale je, aby banka uznala vašeho kupce schopného splácet váš úvěr (tzn. kupec musí být pro banku bonitní). Obvykle pár naráží na problém sehnat správného kupce. Problémů může být hned několik, od výše splátek, přes úroky až po délku úvěru.

Rozvod s grácií

Tím nejméně častým případem za to nejideálnějším je splácet hypotéku společně. No co, šli jste do toho spolu, tak to společně dotáhněte dokonce, i když jste jeden konec už vytvořili.

Tato možnost má jisté výhody a těmi jsou žádné sankce za předčasné splacení, nemovitost jim zůstává (mohou nemovitost pronajímat a tak na tom vydělat nebo ji udržet pro své děti jako budoucí majetek). Nevýhodou ovšem zůstává finanční náročnost pro oba manžele.

Já bydlím, ty jdi

A poslední možností je přenechat nemovitost spolu s hypotéku partnerovi. To znamená, že se můžete ze splácení vyvázat a závazek, ale i nemovitost spadne na bedra vašeho partnera. Za vyvázání jsou sice také účtovány poplatky, ale ty se poplatkům za předčasné splacení ani zdaleka nevyrovnají.

Related posts

Hledáte nové bydlení v Praze? Zaměřte se na Žižkov!

admin

Plísně na fasádě jsou skryté nebezpečí pro naše zdraví. Jak na ně?

svet zeny

Systém iClima při vyšších teplotách aneb, jak funguje zdravé chlazení interiéru

admin

Leave a Comment