Site icon Bydlení

Knihovna – ozdoba Vašeho interiéru

Knihovna se může zdát jako nudný kousek nábytku se zcela praktickou funkcí – ukládat knihy. Ale pravdou je, že při troše snahy se může takový regál na knihy stát ústředním bodem zájmu vašeho interiéru a ozdobit ho jako šperk.

Knihy a zase knihy

Jsou dva způsoby, jak přistupovat k naplnění vaší knihovny. 

Pokud jste skutečný milovník knih a knihomol, pravděpodobně zvolíte první způsob. Tedy že knihovna bude sloužit opravdu jen na knihy a těmi zaplníte všechny police odshora dolů. Někdy se lidé snaží – v rámci sjednocení barevnosti interiéru – všelijak zamaskovat různobarevné hřbety knih. Určitě je můžete obalit do papíru neutrální barvy a název knihy na nový obal nadepsat úhledným písmem. Oblíbený je také způsob řazení knih v knihovně podle barev hřbetů – jako barvy duhy. 

Ve skutečnosti ale knihy v knihovně nemusíte nějak skrývat. Pokud by vám barevnost hřbetů opravdu vadila, raději si pořiďte knihovnu s plnými dveřmi, za které knihy schováte. Samotné knihy jsou ale úžasným osobitým prvkem v interiéru, protože vypráví o tom, kdo tady bydlí, jaký člověk to je a jaké má zájmy. A to není potřeba skrývat! 

Knihovna jako od designéra

Jestli ale chcete dodat své knihovně na zajímavosti, pohrajte si s kombinováním samotných knih s dekoracemi, jako jsou různé sošky, vázy, suvenýry z cest nebo fotky v rámečcích. Knihovna tak bude působit vzdušnějším dojmem a zároveň bude vypovídat o tom, kdo jste a co máte rádi. 

Tajným trikem designérů je nedávat všechny knihy jen klasicky vertikálně všechny vedle sebe. Střídejte pár knih vertikálně a pak pár knih horizontálně – stačí jen několik, aby zasahovaly zhruba do třetiny výšky sousedících knih. A právě tento prostor využijte na naaranžování dekorací, kterým budou položené knihy dělat pěkný podklad. 

V knihovně můžou bydlet i pokojové rostliny v pěkných květináčích. Zase přeruší jednolitou řadu kniha a vnesou do aranžmá dynamiku. 

Styl pro každého 

Co se týče stylu knihovny, může jiný o moderní designový nábytek nebo repasovaný vintage kousek po babičce. I co se týče materiálů máte nepřeberné množství možností. Od masivu přes lamino a kovové knihovny s dřevěnou polici až po modernistické a retro kousky z barevných plastů nebo skla. Nejdůležitější je se rozhodnout, jestli má samotná knihovna vyniknout a přitahovat pozornost, nebo chcete, aby to spíše byl nenápadný kousek, který bude ladit se zbytkem zařízení v místnosti. 

Toužíte po něčem speciálním? Zlatá knihovna se skleněnými policemi a elegantním ozdobným obloukem ve stylu art deco nebo přírodní designová knihovna upletená z ratanu. Možné je dneska vše. Dobrý výběr klasických i odvážných knihoven najdete na stránce iodesign.cz.

Exit mobile version