K devastujícímu požáru může dojít kdykoliv, nejen o pátku třináctého. Podle statistik z let 2010 – 2015 v českých domácnostech zemřelo 625 lidí a 7 315 skončilo v péči lékařů. Oběti mocného živlu si za škody na majetku a zdraví obvykle mohou sami, protože nedodržují základní pravidla prevence. Přitom se stačí chovat rozumně, a k požáru vůbec nemusí dojít.
Hasiči a záchranáři zasahují rychle, ale oheň většinou způsobí ohromné škody mnohem dříve, než dorazí na místo. Naštěstí pro vás lze klíčový faktor – vaši vlastní nedbalost – významně ovlivnit. K nejčastějším prohřeškům patří manipulace s otevřeným ohněm (např. plotna, svíčky nebo krb bez dozoru), neopatrnost při kouření (nedostatečně uhašený nedopalek od cigarety) a zanedbání bezpečnostních norem již ve fázi výstavby.
Chcete-li riziko požáru minimalizovat, dodržte tato preventivní opatření:
- Vyhněte se skladování hořlavého materiálu na půdě, ve sklepě a v garáži. Dbejte na to, aby prostory nebyly zaházení harampádím – pravidelně je uklízejte.
- Pokud v domácnosti hořlaviny skladovat musíte, neumisťujte je pod střechu ani do rohů místností.
- Neváhejte s investicí do stavebních prvků, které mají zvýšenou odolnost proti ohni (např. protipožární krabice – dobrou volbou jsou produkty značky Wieland).
- Mějte k dispozici prostředky pro hašení požáru (hasicí přístroje apod.), a to na přístupném místě. Naučte se je používat a pravidelně kontrolujte datum expirace na obalech.
- Nezanedbávejte revizi kotle a čištění komínového tělesa.
- Na vhodná místa umístěte detektory kouře.
Co když u vás doma dojde k požáru?
V případě požáru menšího rozsahu oheň uhaste (je-li to ve vašich silách) a zabraňte dalšímu šíření. Ihned poté událost nahlaste příslušnému HZS. Pokud se požár rychle šíří a nejste ho schopni uhasit, pokuste se vyvést osoby a zvířata v objektu a neprodleně kontaktujte hasiče a záchranáře. V požárem zasažené budově se zdržujte co možná nejkratší dobu. Prostory se nesnažte odvětrat – přísun kyslíku stupňuje intenzitu požáru.