Přívěsný vozík, vlek za auto nebo přípojné vozidlo. Všechna tato označení mají společného jmenovatele, který spolu s motorovým vozem tvoří jízdní soupravu pro transfer objemnějších a těžších předmětů. I obyčejný vozík musí mít vlastní SPZ a povinné ručení. Kolik pojistka stojí a jak ji sjednat?
Přípojné vozidlo souhrnně označuje přívěsy a návěsy. Potahové vozidlo tažené zvířetem, ani ruční vozík tažený či tlačený člověkem, však není za přípojné vozidlo považováno.
Přípojná vozidla či laicky řečeno vlek za auto se řadí do kategorie vozidel O, jak definuje zákon č. 56/2001 Sb., Zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.
Kategorie vozidel O se dále tříbí na podkategorie, a to následovně:
- O1 – přípojná vozidla o maximální hmotnosti 750 kg
- O2 – přípojná vozidla o hmotnosti přes 750 kg, nejvýše 3 500 kg
- O3 – přípojná vozidla o hmotnosti přes 3500 kg, nejvýše 10 000 kg
- O4 – přípojná vozidla o hmotnosti přes 10 000 kg
- OT1 – přípojná vozidla traktoru, o maximální hmotnosti 1 500 kg
- OT2 – přípojná vozidla traktoru, o hmotnosti přes 1 500 kg, nejvýše 3 500 kg
- OT3 – přípojná vozidla traktoru, o hmotnosti přes 3 500 kg, nejvýše 6 000 kg
- OT4 – přípojná vozidla traktoru, o hmotnosti přes 6 000 kg
Hmotnost a nosnost není jediná charakteristika přípojných vozíků. Dělení je dále definováno jízdními vlastnostmi, způsobem brzdění, nebo náročnější či speciální konstrukcí, například pro přepravu koní či lodí.
Vlek za auto se hodí nejen při stěhování objemných předmětů, nýbrž také při cestách na dovolenou.
Pořídit si přívěsný vozík nebo přívěs není jen tak. Především vyžaduje vynaložit několik úředních kroků, zejména přihlášku do registru silničních vozidel a sjednání povinného ručení.
K registraci je vyžadován doklad totožnosti, velký technický průkaz, kupní smlouva, administrativní poplatek a doklad o povinném ručení. Uzavření pojistky tudíž musí předcházet registraci.
Povinné ručení na přívěsný vozík
Zákon o provozu na pozemních komunikacích ukládá povinnost uzavřít pojistku i na vozidla kategorie O, tedy i na přípojné vozíky. Základními parametry pro určení ceny zákonného pojištění jsou hmotnost vozíku a jeho konstrukční řešení.
Povinné ručení – přívěsný vozík vychází na několik stokorun ročně. U lehkých vozíků do 750 kg je to průměrně 100 až 200 korun, u těžkých vozíků nad 750 kg pak 200 až 300 korun.
Povinné ručení přívěsného vozíku nezatěžuje rozpočet. Jedná se o pouhé stokoruny ročně.
Cena pojištění se dále odvíjí od typu přívěsného vozíku, věku a bydliště řidiče, historie nehod řidiče, a délky pojištění. Srovnání povinného ručení bez registrace je možné provést prostřednictvím online kalkulačky na ePojistka.cz.
Reprezentativní příklad:
Přípojné vozidlo značky Zaslaw, modelová řada 265 SUH, do 750 kg, běžné užití, řidič 55 let, Praha 1, bez nehod. Nejlevnější pojištění vychází na 114 Kč ročně / 9 Kč měsíčně. Limity plnění dosahují 70 milionů korun a v ceně pojištění je krytí 5 rizik.
Jedná se o základní balíček pro ty, kteří nechtějí za pojištění platit příliš a spokojí se jen s povinným ručením a základní pomocí. Pojišťovny mohou stanovovat cenu i podle počtu ujetých kilometrů. Čím méně kilometrů s vozidlem řidič ujede, tím méně za pojištění zaplatí.