Site icon Bydlení

Podlahy roku 2021. Seznamte se s lepenými vinylovými dílci a jejich pokládkou

worker installing new vinyl tile floor

Uvažujete nad pořízením vinylové podlahy? Pokud ano, měli byste vědět, že vinylové podlahy se dělí na několik typů, které se liší zejména způsobem pokládky. V tomto článku vám představíme lepené vinylové dílce a řekneme si, jak by měla probíhat jejich pokládka.

Lepené vinylové dílce už podle svého názvu prozrazují, že se jedná o vinylovou podlahu složenou z jednotlivých dílců, které se pokládají tak, že se přilepují k podkladu. Kromě lepených vinylových dílců existují ještě lepené vinylové podlahy v rolích, volně položitelné vinylové dílce, samolepící vinylové dílce a plovoucí vinylové podlahy, kdy jsou jednotlivé dílce opatřeny click systémem.

Všechny typy vinylových podlah najdete u prodejce Plancher. Konkrétně nabídka lepených vinylových dílců je zde opravdu široká a vybrat si můžete přesně takovou podlahu, která vám padne do oka. Celou nabídku si můžete prohlédnout ZDE. Najdete zde i spoustu užitečných rad, tipů a návodů.

více v článku...

Vlastnosti lepených vinylových dílců

Vinylové podlahy si získaly svou oblibu především pro svou odolnost, dlouhou životnost a bohatou nabídku dekorů. Platí to i pro lepené vinylové dílce, u kterých můžete volit z různých šířek dílců. Existují lamely imitující různé délky dřevěných prken i dílce ztvárňující dlažbu v obdélnících nebo čtvercích. Celovinylové dílce nebo dílce složené z více vrstev nabízejí vysokou kvalitu a funkčnost.

Mezi další důležité vlastnosti lepených vinylových dílců patří:

Díky své všestrannosti jsou lepené vinylové dílce vhodnou volbou jak pro rodinné domy a byty, tak pro kanceláře, ordinace, školy, úřady, hotely nebo provozovny obchodů. Vždy je vhodné přihlédnout k třídě zátěže jednotlivých vinylových dílců.

Mezi dekory si jistě najdete takový, který jste si vysnili. Vysoká kvalita zpracování vinylových podlah je na takové úrovni, že téměř nerozeznáte dekory dřeva od pravých dřevěných prken nebo dekory kamene od pravých kamenných podlah.

Než začnete s pokládkou, připravte si podklad

Jestli jste si ujasnili, že lepené vinylové dílce jsou tím pravým, vyberte a objednejte si je. Předtím, než se vrhnete na pokládku dílců, měli byste si dobře připravit podklad, na který bude vinylová podlaha položena.

Náš tip: Nutno zmínit, že samotná pokládka lepených vinylových dílců je poměrně náročná a pokud s pokládkou nemáte dostatek zkušeností, je lepší se obrátit na zkušeného podlaháře. Podlaháře ze svého okolí můžete poptat na tomto webu.

Na jaké podklady lze lepené vinylové dílce položit

Podklad by měl být pevný, tuhý, rovný a měl by být dostatečně vyschlý. Lepené vinylové dílce lze pokládat na betonové, anhydritové i cementové podklady. Pokládka se nedoporučuje ne dřevěné desky nebo jiné deskové materiály. Pokládku na tyto povrchy je vhodné konzultovat s výrobcem vybrané podlahy.

Vlhkost a rovnost podkladu

U podkladu vždy změřte vlhkost, protože nedostatečně vyschlý podklad by mohl způsobit vznik vad. Také případné nerovnosti jsou doporučeny maximálně v rozmezí do 2 mm na 2 m plochy. Pokud máte nerovný podklad, je nutné jeho zbroušení nebo použití nivelační stěrky.

Podmínky pro pokládku

Před samotnou pokládkou podklad zbavte nečistot a zajistěte, aby teplota v místnosti byla v rozmezí cca 18–27 °C a vlhkost se pohybovala mezi 30–70 %. Podklad můžete zpevnit použitím penetračního nátěru.

Pokládka lepených vinylových dílců

Ideální je, pokud před pokládkou necháte zakoupené vinylové dílce alespoň 24 hodin aklimatizovat v místnosti, kde bude pokládka probíhat. Ještě než s pokládkou začnete, zkontrolujte si, zda nejsou dílce poškozené a zda sedí jejich barevnost.

Směr pokládky záleží na vás. To, jakým směrem budou dílce orientované, se neřídí žádnými pravidly, ale je běžné, že dílce se pokládají souběžně s hlavním zdrojem světla, nejčastěji oknem. Pokud pokládáte dílce ve více místnostech, měli byste držet jeden směr pokládky.

Na zem si můžete naznačit dvě kolmé osy, které vám pomohou udržet směr pokládky. K tomu, abyste měli všechny dílce správně orientované, vám pomohou šipky na zadní straně dílců. Pokud je potřeba dílce zkrátit, používejte podlahářský nůž nebo řezačku dílů. Podlahářské lepidlo nanášejte pomocí zubové stěrky.

Jednotlivé dílce by se měly v jednotlivých řadách krýt vždy o třetinu své délky. Nezapomínejte na to, že kolem stěn a dalších interiérových prvků by měla být vytvořena dilatační spára široká přibližně 5 mm. Během pokládky i po jejím dokončení používejte článkový válec o hmotnosti minimálně 50 kg, kterým budete podlahu válcovat.

Color wood texture palette guide

Po dokončení pokládky nainstalujte podlahové lišty. Na místech, kde hrozí zvýšená vlhkost (koupelna, kuchyně) můžete obvodové spáry utěsnit například vodotěsným silikonem.

Doporučujeme: V případě, že si pokládku budete realizovat svépomocí, doporučujeme si ještě před samotnou pokládkou prostudovat tento detailní návod na pokládku vinylové podlahy.

Těšte se z krásné nové podlahy

Jakmile je podlaha položená, stačí ji zbavit nečistot a po 48 hodinách začít lehce používat. Plné zátěži můžete podlahu vystavit po 72 hodinách.

worker installing new vinyl tile floor

Krásná podlaha složená z lepených vinylových dílců vám bude dělat radost dlouhá léta. Dekory dřeva, kamene i další zajímavé vzory dají místnostem atmosféru. Na vás už pak jen bude doplnit interiér nábytkem a začít ho používat.

Exit mobile version