Jídelní stůl představuje pomyslné srdce domova. O jeho využitelnosti rozhoduje především materiál. Jaké jsou výhody různých druhů?
Sklo
Skleněná bude u jídelního stolu pouze deska. Sklo lze pak kombinovat s dalšími materiály a nohy navrhnout například z kovu nebo z masivního dřeva.
Tohoto řešení se nemusíte rozhodně bát ani v tak exponované místnosti, jako je kuchyně. Stoly se vyrábějí z tvrzeného skla, které běžnému dennímu „provozu“ jednoznačně odolává. Jejich použití je zcela bezpečné.
Sklo jako materiál vyhlíží velmi elegantně a stůl nepůsobí přehnaně robustně. Na druhou stranu pro mnohé uživatele je tento prvek minimalistický až příliš a působí na ně chladně.
K dalším nedostatkům patří náročná údržba, budete muset poměrně často stírat otisky prstů. Hrozí rovněž riziko poškrábání. A skleněný stůl je i „hlučnější“, důkladně o sobě dá vědět každá sklenička, kterou si na stůl odložíte.
Plast
Plastový nábytek má řada lidí zafixován spíše jako vybavení zahrady, nicméně zejména v kombinaci s dalšími materiály, jako je kov a dřevo se hodí i do kuchyně nebo jídelny.
Nezaslouženě má plast v očích řady lidí punc levného a nepříliš kvalitního materiálu. I plastový jídelní stůl však umí nabídnout rozumnou životnost a dobrou odolnost včetně snadné údržby. Moderní jídelní stoly z tohoto materiálu splní i roli stylových designových kousků.
Přesto má plast některé objektivní nevýhody, na které musíte brát zřetel. Plast rozhodně není ekologický a v čase se na něm objeví škrábance, do kterých se doslova „zaryjí“ nečistoty, které prakticky nelze účinně odstranit. Pokud se poškodí, oprava navíc téměř není možná.
Masiv
Masivní jídelní stůl představuje absolutně klasické řešení. Přírodní dřevo se může pyšnit dlouhou životností. V případě poškození je možné dřevěný nábytek jednoduše opravit. Dřevo lze jednoduše obrousit, stůl pak může sloužit po generace.
Zaručeně se navíc nemusíte bát toho, že se změní designové trendy a za několik let, nebo dokonce celou dekádu nebude tento materiál moderní. Dřevo je dokonale nadčasové.
Přejete si změnu čistě přírodního pojetí? Jídelní stůl s kovovými nohami může být vhodnou volbou, neboť působí více minimalisticky a odlehčeně. Rozhodně tak není pravda, že dřevo může nabývat pouze jedné podoby. Industriální jídelní stůl lze navrhnout i v masivu.
Jakožto přírodní materiál je masiv i zdravotně zcela nezávadný. Údržba desky jídelního stolu je také poměrně nenáročná. Stejně tak se jedná o ekologickou volbu. A například dubové jídelní stoly z tuzemského dřeva podporují i udržitelný přístup k výrobě nábytku a aktivně udržují místní tradici a důraz na řemeslo.
Takový pořádný stůl z masivu si můžete vybrat na stránkách rodinné firmy – Majstrstych.cz, která se právě na takový nábytek specializuje. Dokáže vám také nabídnout návrh a výrobu vašeho nového stolu zcela na míru, dle vašich požadavků.
MDF, LTD, DTD
U nábytku, který se „tváří“ jako dřevěný se můžete setkat s různými tajuplně vyhlížejícími zkratkami. Pokud na nábytku najdete označení MDF, LTD, DTD, jedná se prakticky o náhražku dřeva.
Pod termínem MDF se skrývá polotvrdá dřevovláknitá deska. Jde prakticky o slisovaná dřevěná vlákna, která se spojí pojivem. Z tohoto materiálu se pak vyrobí deska, kterou lze odýhovat, tedy olepit tenkým (od 0,20 do 3 mm) plátkem dřeva.
LTD je obdobný materiál, který se vyrábí z dřevotřískových desek. Na jejich povrch se nalisuje naimpregnovaný dekorativní papír. Samotné desky vyráběné z drceného materiálu se označují jako DTD.
V čem tkví zásadní výhody a nevýhody těchto materiálů? Designově svůj účel splní, masivu se věrně podobají, jsou i levnější. Jejich životnost je však ve srovnání s přírodním dřevem minimální. Navíc je materiál málo odolný vůči mechanickým vlivům a náchylný na působení tepla i vlhkosti.