Tipy a trendy

Šperky s apatitem

Šperky obsahující různé minerály, polodrahokamy či drahokamy, tedy přírodní kameny, jsou v posledních letech velmi oblíbenou ozdobou především u žen, které si je pořizují jednak pro jejich krásný vzhled, jednak pro specifické vlastnosti, které jsou těmto kamenům připisovány (jedná se především o léčivé schopnosti či stabilizaci nálady). Apatit je v tomto směru atraktivní hned z několika hledisek – vedle celého spektra barev a krásného vzhledu je spojen s duchovní i fyzickou energií.

Apatit ve šperkařství

Apatit je minerál s velmi variabilním vzhledem zejména co se týče barevnosti. Klasický apatit je modrozelený s jemným žilkováním bíle či hnědé nebo narůžovělé barvy, může se ovšem vyskytovat také ve fialových, šedých či žlutých odstínech v závislosti na typu příměsi, která se nachází v jeho struktuře. Z chemického hlediska je apatit minerálem vystavěným z molekul fosforečnanu vápenatého, který bývá obohacen fluórem, chlorem, stronciem, uhlíkem, ale také manganem, lanthanem či hořčíkem a dalšími prvky. Právě tato chemická rozmanitost dodává apatitu jeho specifické vybarvení, ve šperkařství je ovšem nejvíce ceněná odrůda s převažující modrou a modrozelenou barvou, která v sobě může mít barevné žilky.

Šperky s apatitem

Pro vytváření šperků se využívá apatitu v různém vzhledu, jelikož se jedná o polodrahokam s výraznou barevností. Běžné šperky zahrnují především korále, které se hojně vyžívají v esotérice, jež apatitu připisuje léčivou sílu především v oblasti psychických problémů a schopnost podněcovat kreativitu. V klasickém šperkařství se apatit kombinuje s drahým kovy bílé barvy a vysokého lesku (stříbro, bílé zlato), které dávají vyniknout pronikavým barvám, zejména hluboké modré či fialové. Šperky s apatitem využívají kamene jako ústředního prvku (bývá obvykle veliký) zasazeného do jednoduché kovové struktury. Nejčastěji lze narazit na stříbrné prsteny s apatitem s jemným designem a masivním minerálem, nebo náušnice různých tvarů a typů.

Více informací se dočtete v článku Šperky s apatitem na našem blogu.

Related posts

Co je to PZTS a kdy jej oceníte?

admin

Povinné ručení pro naše mazlíčky

admin

Alternativní využití pro váš zahradní domek

admin