Site icon Bydlení

Tesařík krovový – méně známý, ale o to obávanější dřevokazný hmyz

Dřevokazný hmyz nerozlišuje mezi starší stavbou a novostavbou. Usídlí se tam, kde mu vyhovuje teplota a vzdušná vlhkost. Bezesporu nejznámějším druhem je červotoč, který nadělal vrásky spoustě majitelů nemovitostí – jeho přítomnost budí rozruch a zbavit se ho není tak snadné, jak se na první pohled jeví. Za určitých okolností byste však byli za červotoče rádi. Mnohem záludnějším škůdcem je tesařík krovový. Ačkoliv se o něm nepíše tak často, pyšní se lepší odolností. Navíc je nenápadný – než vám dojde, že se u vás usídlil, může být pozdě.

Náročnost likvidace červotoče závisí na stupni promoření dřeva. Pokud se brouci dostanou hlouběji, obvyklá injektáž hubících prostředků nemusí stačit a musí se přistoupit k mikrovlnnému nebo ionizujícímu záření. Jak je to s tesaříkem?

Zatímco červotoči nepřežívají v prostředí s vyššími teplotami (od cca 30-40 °C), tesaříci si v takových podmínkách naopak libují. Larvy se zabydlují v teplejších částech budov a mezi jejich oblíbená místa patří krov, především pak horní strany trámů, kde brouci nejsou vidět.

více v článku...

Jak bezpečně poznáte, že se u vás zabydlel tesařík?

Třeba podle drobných pilin v bezprostřední blízkosti napadeného dřeva. V naprostém tichu je navíc slyšet chroupání larev a na povrchu dřeva lze nahmatat výdutě, které je možné promáčknout.

Pokud jste na tesaříka nenatrefili při kontrole krovů, nezoufejte. S trochou „štěstí“ na něj narazíte jinde. Docela dobře si totiž pochutná také na podlaze či na plotu. Chutná mu především suché měkké dřevo jehličnanů. Co naopak vůbec nemusí, je jádrové dřevo.

Přestože se tesaříci nedožívají požehnaného věku, během svého krátkého života dokáží natropit pořádnou škodu. Jedna samička pak může přivést na svět dalších 80-200 vajíček.

Jak se proti tesaříkům bránit?

Ideální je preventivní ochrana dřeva. Pokud již k napadení tesaříkem dojde, běžná impregnace již nemusí stačit. Účinné řešení nabízí zkušení odborníci – dřevokazného hmyzu vás zbaví odbornou injektáží speciálního insekticidu, případně mikrovlnným zářením. Účinnou, ale poměrně drahou technikou, která se uplatňuje zejména v rámci ochrany pamětihodností, je likvidace pomocí horkého vzduchu.

Exit mobile version