V Africe byl objeven jediný exemplář mravence s talířovitou hlavou. Vylovený z listí v Keni, vypadal natolik odlišně od svých běžných hnízdních kolegů, že byl neprávem přiřazen k vlastnímu druhu.
Nyní tým vedený Georgem Fischerem z Okinawského institutu vědy a technologie v Japonsku objevil další příklady tohoto mravence a opravil jeho klasifikaci.
Na Pobřeží slonoviny objevili také další druh mravence s podobným tvarem hlavičky, a tak v Africe žijí nejméně dva druhy mravenců z rodu Carebara, u nichž dělnice fungují jako živé přepážky.
Tito mravenci byli nalezeni mrtví ve vzorcích listového opadu. Zajímavé je, že vypadají podobně jako mravenci s plochou hlavou žijí nejčastěji na stromech a pochází z rodu Cephalotes.
V závislosti na druhu vylučují póry na hlavách spletitá vlákna, která připomínají houby, nebo se zachycují lesních zbytků pomocí malých chloupků, které fungují jako suchý zip.
Zajímají Vás také další zvířata nebo umění či móda? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných zajímavých tématech mezi nebem a zemí.
Například špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, či o různých jevech co ovlivňují člověka v jeho životě.
Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete zajímavosti o tom, proč si bobr staví přehrady a jak získává klády ze stromů nebo proč milujeme morčata jako naše mazlíčky či zda se bát či nebát jezevce, což je šelma, která si troufne i na větší zvířata.