Site icon Bydlení

Vše, co potřebujete vědět před prodejem vaší nemovitosti

Prodej nemovitosti je komplexní záležitost, kterou sice můžete zvládnout sami, ale rozhodně nemusíte. Víte, čím při prodeji nemovitosti začít? Jak zvládnout odhad ceny nemovitosti? Tento článek vám nabídne informace, které byste neměli přehlížet, ať už se rozhodnete prodat svou nemovitost sami nebo s pomocí realitní kanceláře.

V hlavní roli prezentace

Ať už prodáváte byt či dům, zaměřte se především na generální úklid:

Dbejte také na pravidelný úklid mezi prohlídkami bytu. Zkuste koupit čerstvé květiny nebo dát do koupelny čerstvě vyprané ručníky. Mějte na paměti i drobné opravy. Každý zdánlivě nepodstatný detail dokáže bytu či domu dodat na atraktivitě. Zkuste zachovat prostor, co nejvíce neutrální, aby měl potenciální kupec prostor pro vlastní představivost.


Chcete mít jistotu? Najděte to nejvhodnější pojištění nemovitosti a nenechte nic náhodě!


Nastavte správnou cenu

Základem úspěchu je rozumně nastavená cena. Ta vám zaručí, že se vaše nemovitost na prodejním serveru dlouho neohřeje.

Jak na to?

Udělejte průzkum trhu a zjistěte za kolik se prodávají stejně nebo podobně velké nemovitosti ve vaší lokalitě. Cenu si dobře promyslete a zkuste ji neměnit. Nemovitosti k prodeji s vícenásobným snížením ceny mohou v kupujících vyvolat dojem, že je nemovitost nežádoucí nebo s ní není něco v pořádku.

Tipy pro nastavení správné ceny:

Cenový odhad nemovitosti soudním znalcem

Odhad nemovitosti soudním znalcem se zpravidla používá pouze v případech, kdy je jeho zpracování nařízeno zákonem. Znalecký odhad nemovitosti se výrazně liší od tržní ceny, protože posuzuje jiné záležitosti než tržní odhad. Cena odhadu nemovitosti soudním znalcem závisí na obtížnosti odhadu a její cenu si můžete zjistit přes oficiální ceník každého soudního znalce.

Cenový odhad nemovitostí realitním makléřem

Reálný odhad tržní ceny nemovitosti zohledňuje veškeré aspekty nemovitosti, které na ni mohou mít vliv (velikost, dispozice, lokalita, dostupnost služeb apod.). Chcete-li mít jistotu, že bude cenový odhad vaší nemovitosti, co nejpřesnější, oslovte zkušeného realitního makléře. Dohlédněte na to, aby realitní makléř nepodcenil nebo nepřecenil vaši nemovitost a aby efektivně zacílil na správnou cílovou skupinu.


Aspekty, které ovlivňují cenový odhad nemovitosti

Prodej nemovitosti s realitkou nebo bez realitky?

Obě varianty mají svá pro a proti. Jak se rozhodnete, záleží na vašich osobních preferencích.

Výhody prodeje nemovitosti bez realitky:

Výhody prodeje nemovitosti s realitkou:

Homestagingprofesionální příprava nemovitosti k prodeji

Do homestagingu se můžete pustit sami, ale rozhodně nemusíte. Zkuste využít pomoci samotné realitní kanceláře nebo bytového designera. Každý zkušený makléř vám potvrdí, že dobře provedený homestaging zlepší prodej vaší nemovitosti.

Možnosti homestagingu:

Pořiďte si profesionální fotografie

Spolupracujte se svým realitním makléřem nebo využijte služeb profesionálního fotografa. Vysoce kvalitní fotografie jsou velmi důležité – maximalizují přitažlivost vašeho domova a mohou prodej buď zrychlit nebo zpomalit.

Možnosti foto prezentace:

Tip: Profesionální fotograf ví, jak místnosti zvětšit, prosvětlit a zatraktivnit. Totéž platí pro váš trávník a venkovní prostory. Špatně osvětlené online fotografie mohou zájemce o bydlení odradit ještě dříve, než si stihnou přečíst o krásné cyklostezce v okolí nebo o nové střeše, kterou jste právě instalovali.

Shromážděte potřebné dokumenty k prodeji nemovitosti

Před tím, než můžete prodat svoji nemovitost, je nezbytné připravit si všechny potřebné dokumenty. Uspořádejte si všechny písemné náležitosti, abyste mohli prodej nemovitosti vyřídit rychleji. Tady je seznam nejdůležitějších dokladů, bez kterých nelze prodej nemovitosti uskutečnit:

Nezapomeňte na advokáta

A to hlavně v případě, kdy prodáváte nemovitost svépomocí. Advokát vám může pomoci s vyplňováním dokumentů, kontrolou smluv a dokumentů. Měl by být schopen odhalit problémy s vlastnickými právy, které by mohly zdržet váš prodej o týdny či měsíce.

S advokátem se vyhnete:

Prodej bytu či domu může být matoucí a stresující záležitostí. Prodejem nemovitosti bez realitní kanceláře se jistě můžete vyhnout placení provize, ale ve výsledku to nemusí znamenat, že na prodeji opravdu vyděláte. K úspěšnému prodeji nemovitosti na vlastní pěst je potřeba mít určité základní nástroje a zdroje, kterými běžný člověk většinou nedisponuje. Před zahájením procesu prodeje bytu či domu je hlavní uspořádat si priority a mít povědomí o základních náležitostech týkajících se procesu prodeje nemovitosti. Už víte, jaká je pro vás nejlepší varianta prodeje? S ověřenou realitní kanceláří (a bez starostí) nebo bez?

Exit mobile version