Site icon Bydlení

Vybudujte si na zahradě terasu, která bude vaší oázou odpočinku

I když letošním teplým večerům dávno odzvonilo, jejich čas znovu přijde, než se nadějeme. Pak si jistě dokážeme představit ranní pohodu u kávy anebo večerní odpočinek pod oblohou plné hvězd po náročném dni, a to na terase na zahradě u našeho domu. Zvládnete ji postavit sami? S trochou šikovnosti a naším návodem samozřejmě ano!

Budování základů

Aby byla vaše terasa pevná a stabilní, je potřeba připravit terén a následně podklad na pokládku terasy. Terén vyrovnejte a vysypte na něj štěrk a následně písek. Pod směs můžete položit také geotextilii, v tom případě je však vhodné nepokládat přímo na písek dřevěné trámy, ale například dlažební kameny, aby trámy nepřicházely do kontaktu s vlhkostí a neuhnívaly. Pokud byste nebyli schopni dosáhnout 100% rovného podkladu, na úplné srovnání si pořiďte retifikační terče, které tento problém vyřeší.

Příprava nosné konstrukce

Jakmile bude terén připraven, vrhněte se na přípravu nosné konstrukce, na kterou ve výsledku položíte dřevěná prkna na terasu. Mezi jednotlivými trámy udržujte mezeru od 45 do 60 centimetrů. Mezi trámy a prkna je možné umístit ještě terasové podložky, které díky vzájemného nedotýkání se dřevěných ploch prodlouží jejich životnost. Myslete také na to, že je vhodné pořídit trámy a dřeva ze stejného materiálu. O tom, z jakých dřevin je možné vybírat, se dočtete zde.

Pokládka prken a jejich ošetření

Nyní je čas na připevnění prken na nosnou konstrukci. Použijte kvalitní nerezové vruty, do prken navrtejte díry samostatně, jinak by mohly snadno popraskat. I u prken dbejte na pravidelné rozestupy o šířce cca 1 centimetru.

Jakmile budou prkna připevněna, ošetřete je proti vlhkosti a mechanickému poškození. Použít můžete barvu nebo lak. Podle toho, jak moc bude podlaha zatěžována, zvolte až 3 vrstvy nátěru.

Nakonec nezbude nic jiného, než si pořídit zahradní nábytek dle vašich preferencí a třeba nějaké pěkné květiny či dekorace, kterými nově vzniknutou terasu dozdobíte.

Exit mobile version