Site icon Bydlení

Za rosení oken v bytě může často vysoká vlhkost. Jak se jí zbavit?

Orosená okna jsou problémem, který trápí nejednu domácnost. Přestože se jedná o běžný fyzikální jev, spousta lidí jej vnímá jako problém. A není se čemu divit. Kvůli vysoké vlhkosti se totiž v interiéru začnou obvykle objevovat plísně.

více v článku...

Za zamlženými skly obvykle nestojí nekvalitní okna

Rosení plastových oken není známkou nekvalitního výrobku. K orosení neboli kondenzaci dochází v momentě, kdy se teplý a vlhký vzduch střetne s chladnějším povrchem. Nejčastěji se tak děje v koupelně, v kuchyni, ale také všude tam, kde se koncentruje více osob.

Zkuste vytáhnout kompot z lednice. Jeho sklenice se orosí. Dojde k tomu z toho důvodu, že se teplejší a vlhčí vzduch střetne s chladným povrchem sklenice, což se pojí vznikem kondenzátu neboli orosením.

Přesně tomuto procesu podléhají také okna. Dochází u nich k povrchové kondenzaci vodních par, které se mísí se vzduchem v místnosti. Z toho plyne, že čím větší vlhkost v místnosti je, tím větší je pravděpodobnost, že se okna, která mají nižší povrchovou teplotu, orosí. Nejčastěji k tomuto jevu dochází na podzim a v zimě. Teplý vzduch v místnosti totiž absorbuje více vlhkosti než vzduch studený.

Ve kterých částech okna se kondenzát objevuje?

K rosení může docházet v různých částech okna. Podle toho, kde se objeví, se dá určit, zda se jedná o vadu okna či nesprávné větrání.

Proč se rosí okenní tabule zevnitř?

Jak již bylo napsáno, nejčastějším důvodem je nízká teplota skla a vyšší teplota ve vlhké místnosti. Teplý vzduch absorbuje více vlhkosti, a jakmile se ochladí, dojde ke kondenzaci.

Pokud chcete kondenzaci předcházet, je potřeba nejen správně větrat, ale také si dát pozor na závěsy a žaluzie. Vnitřní žaluzie totiž omezují pohyb vzduchu po skle, čímž dochází k tzv. studeným kapsám, které mají za následek tvorbu kondenzátu. V chladných dnech se proto doporučuje žaluzie vytahovat.

Zdroje vlhkosti

Ke zvýšené vlhkosti a následné kondenzaci přispívá:

Co způsobuje vysoká vlhkost v interiéru?

Optimální hranice vlhkosti v bytě se v zimě pohybuje v rozmezí 45 až 65 % a v létě mezi 40 až 60 %. Jestliže bude vlhkost dlouhodobě převyšovat horní hranici, začnou se v bytě objevovat vlhké mapy a plísně. Plísně jsou přitom pro člověka nebezpečné, protože ohrožují jeho zdraví a jsou spouštěčem alergií. Vlhkost z jedné místnosti se může snadno dostat i do okolních prostorů.

Jak se proti zvýšené vlhkosti bránit?

Se zvýšenou vlhkostí můžete bojovat dvěma základními prostředky:

  1. správným a pravidelným větráním,
  2. vhodnou vzduchovou technikou.

Jakmile zpozorujete vlhkost na oknech, otřete ji měkkým a savým hadříkem. Nezapomeňte vyvětrat.

Správně větrejte a používejte vhodnou vzduchovou techniku. Zdroj: ventilatory.cz

Jak správně větrat?

Obecně se doporučuje větrat zcela otevřenými okny 2krát až 3krát denně. Délka větrání závisí na roční době.

Nejlepším způsobem větrání je tzv. křížové, kdy se současně otevřou protilehlá okna či okna a dveře. Vzduch se rychle vymění. V zimě při vypnutí radiátorů nepřijdete při intenzivním a krátkém větrání o energii vynaloženou na topení.

Zcela nesprávné je větrat na ventilačku. Zejména v zimě je tento způsob neekonomický. Vzduch se totiž dostatečně nevymění, a ještě přijdete o drahocenné teplo.

Vzduchová technika

S pravidelnou výměnou vzduchu a se snížením vlhkosti vám především v koupelnách s oknem i bez něj pomůže koupelnový ventilátor s čidlem vlhkosti. S ventilací začne, jakmile vlhkost vzduchu překročí nastavenou hladinu.

Obrázek: Čidlo vlhkosti spustí ventilátor, jakmile vlhkost překročí nastavenou hranici. Zdroj: ventilatory.cz

Jestliže se vlhkost v místnosti udržuje i přes pravidelné větrání, vyrazte do boje s odvlhčovačem vzduchu. Stejně jako ventilátor může být opatřen čidlem vlhkosti, které v případě zvýšené hodnoty přístroj spustí. Odvlhčovač zjednodušeně řečeno sbírá vodu ze vzduchu, kterou koncentruje do zásobníku kondenzátu. Ten je potřeba pravidelně vyprazdňovat. Existují i modely opatřené hadicí pro stálý odvod vody.

Obrázek: Moderní odvlhčovač vzduchu. Zdroj: ventilatory.cz

V případě, že řešíte vlhkost v místnosti bez oken, můžete zvolit výměnu vzduchu pomocí decentrální neboli lokální rekuperační jednotky. Ta z místnosti odvede vydýchaný vzduch a zvenku přivede vzduch čerstvý. Její instalace je přitom v porovnání s centrální rekuperací neskutečně snadná. Vystačíte si jen s otvorem v obvodové zdi.

Jako pohlcovač vlhkosti funguje také rýže, sůl nebo křída. Stačí je nasypat do misek či obyčejných sklenic. Další možností jsou uhlíky vložené v krabici s proděravěným víkem. Vlhkost můžete zkusit snížit také kočkolitem nasypaným v látkových pytlících.

Exit mobile version