Novinky ze světa bydlení

Bydlení v Praze zřejmě levnější nebude. Z luxusu se stává standard

Má smysl s pořízením vlastního bydlení čekat, až se „situace umoudří“, nebo raději investovat dříve, než se ceny nemovitosti opět posunou směrem vzhůru? Predikce na sklonku loňského roku byly veskrze pozitivní, nyní to však vypadá, že se v šesti pražských obvodech u každého druhého bytu naopak dostanou přes hranici sta tisíc korun za metr čtvereční. Odborníci upozorňují na riziko nebezpečné fáze realitní bubliny.

Investoři a spekulanti nakupují za hotové

Značný podíl na aktuálním vývoji cen nemovitostí mají investoři a spekulanti. Právě tito kupci údajně tvoří polovinu až čtvrtinu vlastníků bytů v developerských projektech. Trend se netýká pouze Prahy, obdobná situace panuje i v menších městech.

Další problém spočívá v rychlém růstu nájemného. Přestože rekordně rostou i příjmy, momentální vývoj cen bytů je natolik vysoký, že se trh skutečně může dostat do tzv. bubliny. Ceny přitom nesrazilo ani zpřísnění podmínek pro poskytování hypotéčních úvěrů, ke kterému se ČNB odhodlala v září loňského roku. Důvodem je fakt, že prodej bytů Praha střední, prémiové a luxusní kategorie často probíhá za hotové peníze, protože investoři úvěry nepotřebují.

Centrum je drahé, poohlédněte se jinde

Zatímco v některých lokalitách lze stále sehnat kvalitní a přitom cenově dostupné bydlení, především v centrálních částech Prahy jsou nové byty s cenovkou více než sto tisíc korun za metr čtvereční běžné. Některé zdroje uvádějí, že jde o 77 % z celkové nabídky.

Resumé? Kdo se po novém roce těšil na avizované zlevňování, má momentálně smůlu. Zájemci se musí smířit s vyšší cenou, nebo se poohlédnout po cenově dostupnějším bydlení mimo centrum. Výrazně levnější jsou například byty Praha 9 v rámci povedeného projektu Prosek Park od FINEPU.

Related posts

Stavebniny levně a přitom kvalitně

admin

Vpusťte si do bytu více denního světla

admin

První ochutnávka vánočních dekorací v moderním provedení

admin