Tipy a trendy

Jak je to dnes s předčasným splacením půjčky?

Půjčky jsou dnes skutečně hojně využívanou službou napříč celou světovou populací. Je to vlastně naprosto logické. V době, kdy se ceny všeho kolem nás raketovým tempem zvyšují, si jen těžko někdo z nás dokáže představit, že by měl zaplatit všechny výlohy spojené se spokojeným životem z vlastních kapes. Finanční záplaty jsou ideálním prostředkem ke koupi nového vozu, nábytku do domácnosti a nebo zakoupení obytných prostor. Dají se ovšem využít i k mnoha dalším účelům, protože trh s nimi je opravdu pestrý.

Pokud vás v brzké době pomýšlení na půjčku také čeká, určitě byste měli získat přehled o všech důležitých skutečnostech, které hledání v oblasti inzerce půjček a samotné splácení závazku provázejí. Jedním z velice důležitých aspektů je také problematika předčasného splacení půjčky. A nejen tomu jsme se rozhodli věnovat tento článek, takže rozhodně nikam neodcházejte.

Předčasné splacení půjčky

Jestli jste se rozhodli hledat na finančním trhu vhodnou půjčku, určitě by vás kromě výše úroku nebo RPSN měla zajímat také možnost předčasného splacení, protože právě tím získáte řadu benefitů. Tento úkon se v podstatě dělí do dvou základních kategorií:

  • kompletní splacení půjčky
  • částečné splacení půjčky

V prvním případě se dostanete do takové finanční pohody, že si budete moci dovolit zaplatit celou zbývající částku společnosti, od které jste si peníze půjčili. Ve výsledku tak budete značně zvýhodněni, protože se úrokové sazby počítají z nesplacené jistiny, kterou takto snížíte na nulu. A co znamená nulová jistina? Nulový úrok! Předčasné splacení půjčky vám zajistí ušetření opravdu značné částky, která se může v případě vysokých půjček pohybovat klidně i v řádech deseti tisíců. To už zní zajímavě, co říkáte?

Samozřejmě nemusíte všechny peníze splatit najednou, ale můžete si pouze navýšit měsíční splátky nebo jednorázově poslat větší obnos peněz. Díky tomu pak v celkovém měřítku také ušetříte ze stejných důvodů, které jsme zmiňovali v předchozím odstavci.

O kolik mohu zkrátit svůj závazek?

Kromě ušetření peněz se za kladnou stránku věci bezesporu považuje také ušetřený čas, protože pokud půjčku předčasně splatíte, zbavíte se tak finančního závazku, který určitě zatěžuje váš rodinný rozpočet. Zkrátit půjčku můžete v závislosti na vašich možnostech a podmínkách společnosti. Může se jednat o:

  • měsíce
  • roky
  • desetiletí

Člověk prostě může daleko dříve začít s čistým štítem. Navíc můžete v případě potřeby zažádat o úvěr další, se kterých vám tak bude spíše vyhověno, než kdyby jste v té době měli už jeden stávající. Pokud máte vše poplaceno, nabízíte dobrý skóring a hlavně další peníze opravdu potřebujete, dá se předpokládat, že s další žádostí a jejím následném vyřízení nebudou žádné problémy.

Může jít o zpoplatněnou službu

V dnešní době už se poplatek za předčasné splacení půjčky považuje za přežitek, od kterého většina bankovních i nebankovních společností upouští. Nicméně byste se právě na tento aspekt měli také zaměřit, protože právě kvůli pomalému upadání v zapomnění můžete snadno takovouto informaci přehlédnout. V podstatě byste s předčasným splacením ušetřili i tak, jenže by se zdaleka nejednalo o tak vysokou částku, jakou jste si původně představovali.

Zejména u hypoték pak není ničím neobvyklým, že je předčasná splátka finančně omezena. Ve většině případů se jedná o jednu čtvrtinu z jistiny každý rok, takže i když peníze na splacení máte, musíte si je nechat ležet na bankovním účtu.

Slova na závěr

Ačkoli může předčasné splacení půjčky mít při špatném výběru produktu jisté nevýhody, stále se jedná o spolehlivý způsob, jak se kdykoli zbavit finančního závazku, pokud na to samozřejmě máte. Určitě věnujte právě této skutečnosti zvýšenou pozornost. Nakonec nám jistě dáte za pravdu, že jste udělali dobře.

Related posts

Slovenské a Maďarské lázně

admin

Masivní dřevěný nábytek na vaši zahradu padne jako ulitý

admin

Jaké jsou vyhlídky do pracovního prostředí v následujícím roce 2022?

admin