Tipy a trendy

Jak na vlhkost v novém rodinném domě

Dnes je zcela běžné, že se novostavby staví velmi rychle. Pokud tedy stavíte rodinný domek, který má být hotový za půl roku, je nutné počítat s tím, že se budete potýkat s vlhkostí. Jak je to možné?

Za půl roku stavba nestihne vyschnout, a když ji člověk navíc zavře okny a dveřmi, vlhkost zůstává uvnitř. To povede k tomu, že se začne srážet na oknech, parotěsné zábraně na sádrokartonu, začne se dostávat do nábytku či podlahy a na zdech se začnou objevovat nevzhledné fleky a pak i plíseň. Co tedy s tím?

Vyschnutí stavby

Vyschnutí u nově postavené stavby by člověk neměl podceňovat, jinak si zadělává na výše zmíněné problémy. Během výstavby se do domu skrylo několik tisíc litrů vody. Nejvíce vody je pak v podlahových betonech a omítkách. Vysychání je u každého domu individuální a u některých staveb může trvat až 2 – 3 roky, než opravdu vyschnou.

První sezonu intenzivně větrejte

Po výstavbě novostavby byste měli věnovat zvýšenou pozornost větrání a to alespoň jeden rok. Zvýšené množství par a vlhkost proniká do interiéru ze spodní stavby, a proto je vlhkost v domě vyšší. K tomu dochází u každé stavby, ať už je klasická zděná, nebo dřevěná.

Nemáte-li řízené větrání, je zapotřebí pravidelně větrat. V zimních měsících větrejte intenzivně 3 – 4x denně, maximálně po dobu 5 minut. Nejdůležitější je větrat ráno a večer. Naopak v letních měsících můžete nechat otevřená okna po celý den. A pokud ještě není takové teplo, stačí mít alespoň otevřenou mikroventilaci u oken.

A první zimu i více topte

V zimních měsících počítejte s tím, že protopíte více než kdykoli jindy. Doporučujeme nastavit speciální topný režim tak, aby ve všech místnostech byla přibližně stejná teplota. Pokud toto nedodržíte, dojde k cirkulaci vlhkého vzduchu a jeho srážení.

Jaká je optimální vlhkost?

Výše jsme mluvili o vysoké vlhkosti. Jak poznáte, že se to týká i vaší stavby? Měřením. V zimních měsících by se měla vlhkost pohybovat mezi 45 až 65 % a v letních měsících od 40 do 55 %.

Jak se zbavit vlhkosti?

Kromě pravidelného větrání a topení pomohou vysoušeče vzduchu. Ty si nutně nemusíte kupovat, neboť dnes už existují firmy, které tyto vysoušeče půjčují.

Pokud to ale nechcete řešit sami a svěříte se do rukou odborníků, získáte tak propracovaný plán, který povede k dokonalému vysoušení novostavby.

Related posts

Tepelná čerpadla – ekologické vytápění

admin

Projekty domů

admin

Cennosti patří do trezoru – jak vybrat ten správný?

svet zeny