Jak na to

Jaký vybrat rošt do postele?

Postel bez roštu je jako auto bez kol. Můžete si pořídit třeba nejlepší matraci, ovšem bez kvalitního roštu nikdy neobjevíte její potenciál. Vhodně zvolený rošt naopak umocní požadované vlastnosti matrace a zároveň prodlouží její životnost. Zkrátka a dobře jde o neoddiskutovatelnou součást celku a rozhodně byste měli věnovat dostatek pozornosti jeho výběru.

Navzdory výše uvedeným faktům se většina lidí hledáním ideálního roštu příliš netrápí. Což je na škodu, protože se zbytečně připravují o pohodlí a benefity matrace, za kterou obvykle neváhají utratit nemalou částku. Nedělejte stejnou chybu a začtěte se do tohoto článku. Prozradíme vám vše, co byste měli o parametrech roštů vědět a nasměrujeme na správný sortiment.

více v článku...

Typy roštů

Prvním krokem je výběr jedné ze tří základních variant provedení. Výrobci nabízí laťové, lamelové a segmentové rošty, při čemž každý z typů nabízí jiné vlastnosti. Zohledněte své požadavky a vyberte si rošt, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Laťové rošty

Laťkové rošty jsou nejlevnější. Co od tohoto typu očekávat? Zázraky rozhodně ne. Tvoří je soustava latí, obvykle ze smrkového dřeva, naskládaných jedna vedle druhé. Rozestup latí by neměl být větší než 4-6 cm. Ke konstrukci nejsou připevněny napevno, což oceníte při převozu, ale nikoliv během samotného používání – protože mají tendenci klouzat po rámu. Daní za nízkou cenu jsou i nižší nosnost, menší pružnost a kratší životnost. Nespornou výhodou je slušná prodyšnost. Nehodí se však pod nízké matrace.

Lamelové rošty

Nejvyhledávanější a nejpoužívanější variantou je rošt lamelový. Tvoří ho obvodový dřevěný rám, který vyplňují lamely s diametrálně odlišnými vlastnostmi oproti latím. Jsou pružné a zajišťují potřebný komfort při spánku. Kromě pohodlí a vynikající prodyšnosti přispívají lamelové rošty k prodloužení životnosti matrace.

Počet lamel není jednotný, u jednotlivých modelů se mohou výrazně lišit. Obecně se za optimální počet považuje 28, ale narazíte i na provedení s 32, 42 či více lamelami. Počet lamel má do značné míry vliv na vlastnosti roštu. Tvrzení, že více lamel znamená vyšší kvalitu roštu, ale není vždy správné. V praxi totiž záleží na dalších parametrech jako jsou použitý materiál, polohovatelnost a zdvojení v určitých oblastech.

Velkou výhodou lamel je přizpůsobitelnost. Efektivně reagují na nerovnosti a vytváří perfektní prostředí pro spánek.

Cenové rozpětí lamelových roštů je poměrně široké. Zatímco některé modely začínají na velmi nízkých částkách (řádově v nižších tisících), špičkové produkty stojí deset až dvacet tisíc korun.

Segmentové rošty

Se segmentovými rošty se setkáte také pod jinými názvy – prodávají se jako „destičkové“, „křidélkové“ či „talířkovité“, vždy se však jedná o jeden a ten samý typ, který se vyznačuje velkým množstvím segmentovaných prvků. Díky tomu, že nejsou vzájemně spojené, se rošt dokonale přizpůsobuje zatížení těla, a navíc umožňuje regulování jednotlivých segmentů tak, aby vyhovovaly aktuálním potřebám. Tuto vlastnost ocení například ženy, jejichž váha se výrazně změnila během těhotenství.

Segmentové rošty jsou k dostání v různých provedeních – v manuálně polohovatelné i motorizované verzi. Patří do nejvyšší cenové kategorie a hodí se pro všechny typy matrací.

Polohování

Před nákupem roštu si ujasněte i to, zda zvolíte statický neboli pevný rošt, nebo si připlatíte za polohovatelnou variantu. Polohovací rošty jsou dobrou volbou pro starší osoby, nicméně možnost nadzvednutí části roštu ocení i mladší ročníky – například při čtení nebo sledování televize.

Zájemce o polohovatelný rošt by si měl uvědomit, že dané provedení není vhodné pro levné matrace, které se mohou zlomit. Kombinovat je nelze ani s matracemi pružinovými.         

Related posts

Plánujete mít chytrou domácnost? Její součástí by měly být i detektory kouře a plynu

admin

Jak vybrat dobré pojištění rodinného domu?

admin

5. HK ploty ke každému domu

svet zeny