Bydlení

Jak vytvořit zdravé klima v domácnosti? Aneb zdravotní benefity zateplování

Šetřit energii s ní životní prostředí umožňuje projekt Nová zelená úsporám, kterým se Česká republika společně s EU snaží inspirovat lidi. Kromě menšího zatížení planety přináší trend energeticky úsporných domů i vidinu menšího zatížení pro rodinné rozpočty. Takový dům lze vytvořit správným zateplením domu, které přispívá ke zdravému klimatu v domácnosti.

více v článku...

Jaké zdravotní benefity zateplování přináší?

Nemusíte být zrovna znalec a vědět, jak postupovat při zateplování domu. Je ale dobré vědět, jak poznat špatně zateplený dům a jaká rizika s sebou tento zdánlivě bezvýznamný fakt nese.

Jestliže jste zateplováním zcela nepolíbeni raději nechte tuto činnost na profesionálech. Jediná chyba, např. práce v dešti a nepříznivém počasí, může mít až fatální následky a znehodnotit tak celou stavbu, ale i výrazně ovlivnit zdraví obyvatelů domu.

Nejtěžší a nejdůležitější je nalezení a následné zabezpečení rosného bodu. To je místo, které je zdrojem vlhkosti a kvůli němu v domu vznikají plísně, praská omítka apod. Dlouhodobé dýchání v prostředí, ve kterém se množí plísně a bakterie velmi ovlivňuje tělesnou pohodu a vede k různým onemocněním (především dýchacích cest).

Tip: V případě, že máte v plánu do svého městského domu vnést trochu zeleně a chcete si vytvořit zelenou střechu, je obzvlášť důležité správné zateplení. Tento malý kousek přírody je zdrojem velké vlhkosti.

Jaký vliv má materiál na domácí klima a zdraví?

Skelná vata, pěnová, foukaná nebo stříkaná izolace má jiné vlastnosti a jinak ovlivňuje lidské zdraví. Jaké je teda propojení s jednotlivými materiály a zdravím?

  • Skelná vata – vlákna tohoto materiálu jsou jak mravenci, dostanou se všude. Je velmi agresivní a přestože jsou okem téměř neviditelné, dokáží pořádně znepříjemnit život. Usazují se na plicích a mohou způsobit vážná onemocnění. Vědcům se již podařilo dokázat, že u zvířat způsobuje rakovinu. A i přesto je to stále nejpoužívanější materiál.
  • Stříkaná izolace – dokáže velmi dobře zabránit průchodu prachu, alergenů i pachu.
  • Pěnová izolace – pěnová izolace je zřejmě ten nejlepší materiál pro alergiky, lidmi s dýchacími potížemi a citlivostí na chemické látky. Nepodporuje růst plísní ani bakterií a udržuje zdravé vnitřní klima.

Přírodní materiály šetrné k přírodě i lidskému zdraví

Když už uděláte ten malý krok pro energetickou úsporu, je dobré vsadit na ty nejkvalitnější materiály, které k myšlence ekologie přispívají ještě o něco víc. Přírodní izolační materiály jsou atraktivní z hlediska ekologie, zdraví, ale i dlouhou životností, odolností proti škůdcům, plísním a hluku. Nevýhodou může být vyšší vstupní investice, ale vzhledem k tomu, že vydrží mnohem déle než běžné materiály, přinesou i finanční úsporu.

  • Živočišné organické materiály – např. ovčí vlna, která je zdravotně nezávadná, pyšní se dlouholetou životností, samozhášecími a izolačními schopnostmi a jako bonus udržují optimální vlhkost v domě.
  • Rostlinné materiály – např. dřevní či kokosová vlákna, bavlna, korek, ale i konopí, které je vysoce ekologické, pevné a odolné proti vlhkosti, hnilobě, škůdcům i plísni. Pravděpodobně jeden z nejlepších materiálů pro zdravé domácí mikroklima.
  • Minerální anorganické materiály – perlit, hlína, jíl, pěnové sklo

A co vy, už se taky řadíte mezi majitele energeticky úsporných domů?

Related posts

Kdy využít v domácnosti instalatérské služby?

svet zeny

Bambusový nábytek je vzhledově hezký, kvalitní i cenově dostupný

svet zeny

Užijte si dovolenou v klidu

admin

Leave a Comment