Bydlení

Nemůžete si vybrat nábytek? Navrhněte si vlastní!

Můj dům, můj hrad! Tohle úsloví získává nový rozměr, v posledním roce totiž roste počet lidí, kteří se svůj hrad rozhodnou doopravdy vybavit přesně podle svého gusta. Namísto nábytku z obchodů se totiž rozhodnou pro vlastní nábytek, a to buďto podle svého návrhu, který zpracuje designér a na zakázku vyrobí řemeslníci, nebo přímo vlastnoručně vyrobený.

Levně a originálně

O Češích se tradičně říká, že mají zlaté ručičky. Možná i proto volí stále více mladých lidí nábytek, který si sami vyrobí. Většina z nich s výrobou nábytku začíná už během vysokoškolských studií, kdy jim často z finančních důvodů nic jiného nezbývá, pokud bydlí v pronajatém bytě spolu s několika spolubydlícími. Inspiraci většinou čerpají v internetových magazínech pro kreativní duše a domácí kutily.

Základem takového vlastnoručně vyrobeného nábytku jsou obvykle populární palety, ale v principu může být využit jakýkoli kvalitnější materiál. Oblíbené jsou pochopitelně jednoduché materiály v čele se dřevem, které je k výrobě nábytku tradičně nejvhodnější. Ale roste i počet technicky nadaných lidí, kteří se rozhodnou vyrábět nábytek na 3D tiskárně. V takovém případě mají absolutní volnost a svobodu, pokud jde o tvary i barvy. 3D tisk však vyjde o poznání dráž než nábytek z paletového dřeva.

Na zakázku

Lidé, kteří neoplývají zručností, a naopak nemají hluboko do kapsy, se často rozhodují pro profesionálně vyrobený nábytek na zakázku. Takový rodinný nábytek pak bez větších známek opotřebení vydrží i půlstoletí. V tomto případě je třeba se nejprve sejít s designérem, který si vyslechne vaše požadavky a nábytek rozkreslí tak, aby jej mohli řemeslníci, obvykle truhláři, vyrobit. Při té příležitosti je třeba přesně specifikovat také:

  • Maximální rozpočet na jednotlivé kusy nábytku
  • Konkrétní materiály, které mají být využity
  • Barevnou úpravu
  • Povrchové ošetření nábytku

Related posts

5. HK ploty ke každému domu

svet zeny

Za rosení oken v bytě může často vysoká vlhkost. Jak se jí zbavit?

svet zeny

Jak docílit útulné a efektivní domácnosti?

admin