Bydlení

Venkovní žaluzie a vše, co byste o nich měli vědět, než si je pořídíte

Mít doma dostatek denního světla je důležité z praktického i zdravotního hlediska. V domácnosti, kterou by šlo s trochou nadsázky přezdívat temnou komorou, se nežije příliš útulně. Přirozené světlo ovlivňuje naši náladu, výkonnost a samozřejmě i atmosféru, jež panuje v interiéru. Zajištění dostatku slunečního svitu je proto prioritou pro každého, komu záleží na svém zdraví i celkovém komfortu bydlení. Ale je zde i druhá strana mince – vlezlé sluníčko nás dokáže pořádně potrápit, a proto se ho musíme naučit krotit. Naštěstí to jde elegantně a zároveň stylově. Zapomeňte na klasické, tedy interiérové žaluzie a rolety a seznamte se s venkovním stíněním.

více v článku...

Když tradiční řešení nestačí

Regulace intenzity slunečních paprsků není složitá a samozřejmě ji bravurně zvládají i běžné vnitřní žaluzie a rolety. Jenomže proč si odpírat benefity venkovního stínění, které je již na první pohled „o level výše“? Určitě jste někdy zavadili pohledem o dům, jehož okna lemovaly venkovní žaluzie. A pravděpodobně vám hlavou problesklo, že „sice vypadají moc hezky, ale asi stály majlant“. Překvapivě jde o cenově dostupné řešení, jež se z dlouhodobého horizontu jeví i jako velmi úsporné. O tom za chvilku.

9 klíčových výhod venkovních žaluzií

Efektivní stínění

Hlavní motivací k pořízení venkovních žaluzií, a to navzdory dlouhého výčtu vlastností, zůstává stínění. Spolehlivá stínící technika umožňuje nakláněním lamel plynulou regulaci dopadajícího světla, a protože lamely a vodící lišty přesahují přes celou světlost okenního rámu, dochází v uzavřeném stavu k úplnému zatemnění (čehož s běžnými interiérovými žaluziemi dosáhnout nelze). Výsledný efekt samozřejmě záleží na konkrétním typu systému.

Úspora za energie

Jak již padlo výše, venkovní žaluzie stojí o něco více než vnitřní stínící technika. Vyšší cena má ovšem opodstatnění – podobně jako například při srovnání vozidla nižší střední třídy a luxusního modelu. Kromě komfortnějšího klimatu v domácnosti však mají pozitivní dopad na náklady na energie. Hliníkové lamely spolehlivě odráží teplo a v létě domácnost chrání před nadměrným přehříváním – na jižní straně domu třeba až o 9 °C. V zimě se přirozená klimatizace projevuje opačným efektem – brání nadměrnému úniku tepla přes okna.

Méně hluku z venkovního prostředí

Bydlení na rušném místě může být utrpení, ale ne vždy je možnost a chuť na stěhování. I v tomto směru jsou venkovní žaluzie skvělým pomocníkem, protože po uzavření účinně tlumí hluk. Efektivita hlukové izolace jde ruku v ruce s kvalitou zpracování jednotlivých typů. Dobrou volbou jsou venkovní žaluzie s vlisovanou gumou po celé délce lamel.

Dlouhá životnost a odolnost proti povětrnostním podmínkám

Venkovní žaluzie se vyrábí z trvanlivých a velmi odolných materiálů, na jejichž životnost mají povětrnostní podmínky zanedbatelný vliv. Můžete se díky tomu spolehnout na trvanlivost a zvýšenou odolnost proti okolním vlivům. Lamely z vysoce kvalitního hliníku bývají opatřeny speciálním nástřikem proti korozi. Ten navíc zajišťuje barevnou stálost a vylepšuje tepelné vlastnosti (lamely lépe odráží teplo). Údržba venkovního stínění je snadná a rychlá, vystačíte si s hadříkem a vodou, případně VAPkou nastavenou na nízký tlak.

Ochrana soukromí a zvýšená bezpečnost

Když venkovní žaluzie zatáhnete, získáte dokonalé soukromí. Oproti závěsům či látkovým roletám zcela zabraňují průniku světla a není přes ně vidět vůbec nic, ani siluety. A nezapomínejme ani na bezpečnostní funkci. V tomto směru sice dominují venkovní žaluzie, jejichž lamely jsou pevně spojeny, ale přesto přístup k oknům ztěžují a mohou potenciálního zloděje odradit.

Když k výše uvedeným výhodám předokenních žaluzií přičtete snadné ovládání s možností automatizace a prvotřídní designové zpracování, snadno dojdete k závěru, že v případě venkovního stínění chybu neuděláte.

Related posts

Rekuperace vám pomůže mít doma čistý vzduch i příjemné ovzduší a ušetřit za vytápění

svet zeny

Představujeme vám dechberoucí koupelny z velkých formátů

admin

Jaký tvar může mít střecha domu

admin

Leave a Comment