Novinky ze světa bydlení

9 kroků pro dokonale naolejovanou kuchyňskou desku

Skladování dřevěné pracovní desky

Když přijde na renovaci vaší kuchyně, může se časový plán úprav občas i natáhnout. To má za následek, že je potřeba vaši pracovní desku někde uschovat. Vždyť právě ona bude významnou částí celé vaší kuchyňské linky. Skladujte ji naplocho v suchém a teplém prostředí. S teplotou to nepřehánějte a určitě nepoužívejte garáž.

Broušení

Broušení je důležitou součástí procesu přípravy dřevěné desky před olejováním, pomáhá definovat, jak bude povrch desky vypadat a jak bude cítit na dotek po dokončení olejování. Pro broušení můžete použít jemnější brusný papír, a to buď ručně nebo s využitím elektrické brusky.

Použijte zrnitost 150 na celý povrch, včetně volných hran. Proces opakujte s brusným papírem zrnitosti 180 a dávejte pozor, že brousíte po směru dřevěné kresby dřeva a ne napříč.

Po dosažení požadované hladkosti, můžete použít olej na dřevo. Doporučujeme minimálně 6 nátěrů z obou stran dřevěné desky.

Napouštění olejem

Krok č. 1: příprava povrchu

Prvním krokem je výběr teplého a suchého prostředí, kde olej na dřevo dobře vyschne. Ujistěte se, že je podlahy zakrytá, protože olej bude odkapávat ze spodní strany desky. Zároveň není špatný nápad si na olejování vzít nějaké staré oblečení.

Důležité je načasování. Dřevěnou pracovní desku je třeba naolejovat na obou stranách v jednom čase. Pokud s tím počkáte, může výsledný povrch vypadat odlišněji. Určitě také nepokládejte pracovní desku lícem dolů, když je povrch stále vlhký.

Krok č. 2: hrany a podklad

První část, kterou začnete je spodní část pracovní desky. Olejem potřete všechny hrany a pak aplikujte již kompletně na celý povrch spodní strany. Množství by mělo být takové, aby se dalo případně snadno setřít, ale ne aby se tvořili olejové bazény. Jakmile dokončíte spodní stranu, otočte desku a opět začněte hranami a pak zbytek.

Nanesený olej na horní části pracovní desky nechte pracovat několik minut, aby dobře vyplnil celý povrch. Pak si dejte pauzu – 15–20 minut na čaj nebo kafe a vraťte se zpět s novou látkou, kterou setřete nadbytečný olej na dřevo. Setřete také okraje, aby nevznikly kapkové stopy.

Krok č. 3: nechat vyschnout

Poté, co jste setřeli přebytek oleje, jej nechte oschnout. Můžete se řídit pokyny výrobce olejů na dřevo, který stanovuje průměrnou dobu, po kterou by měl nátěr schnout. Klíčem v tomto bodě je trpělivost.

Krok č. 4: hrany vyžadují pozornost

Konec pracovní desky absorbuje mnohem více oleje než pracovní plocha desky, takže zde můžete olej nanést několikrát. Stejně jako u předchozího postupu po nanesení nechte chvíli nasáknout a pak zbytek setřete.

Krok č. 5: čas na broušení

Poté, co jste nanesli už druhý nátěr oleje na dřevo, bude trvat déle, než uschne. Jakmile bude suchý, jemně horní část pracovní desky obrousíme brusným papírem se zrnitostí 180. Nedoporučujeme používat elektrickou brusku, protože by mohla odstranit i vrstvu oleje, kterou jste nedávno nanesli.

Krok č. 6: dokončení

Poté, co nainstalujete dřevěnou pracovní desku, doporučujeme nanést ještě dalších 6 vrstev přírodního oleje na dřevo. Pomůže to vyniknout přírodním tónům dřeva. Pro dlouhodobé používání se většinou na horní desku dává celkem 12 nátěrů. Pokud se vám bude povrch zdát hrubý stačí jej přebrousit jemným brusným papírem se zrnitostí 320.

Po dokonalém uschnutí všech vrstev a jejich vytvrdnutí /obvykle kolem 48 hodin/, je vaše pracovní deska připravena pro používání.

Údržba dřevěné pracovní desky

Údržba je klíčem k dlouhověkosti vaší dřevěné desky na míru. Ideální je přidávat vrstvu oleje na dřevo každých měsíců a máte jistotu, že povrch bude stále jako nový. Pro otestování povrchu desky můžete použít trochu vody. Pokud uvidíte, že voda stojí ve velké bublině a nešíří se, je to v pořádku. Pokud tomu tak není, je třeba nanést vrstvu oleje.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

SEO

eKompetence.cz

StyleMag.cz

Related posts

Jak vybrat novou televizi

admin

Pořizujete si kulečníkový stůl? Poradíme, jaký zvolit

admin

Pořizujete si kulečníkový stůl? Poradíme, jaký zvolit

admin

Leave a Comment