Bydlení

K Vánocům novou dětskou sestavu do pokojíčku

Čekají nás nejkrásnější svátky v roce, které patří především dětem. Rozhodli jste se těm vašim pořídit k Vánocům nový pokojíček a rádi byste věděli, co právě frčí a na co nezapomenout? Prozradíme vám, co je právě in, jak si poradit s uspořádáním a zařízením pro miminko nebo pro školáka, pro holku nebo kluka, nebo pokoje pro dva.

Obrázek: Přírodní dřevo a méně barev teď letí. Zdroj: Eranabytek.cz

Dětský pokoj nezařizujeme jen jednou, ale v průběhu let dítě roste, má jiné zájmy a povinnosti, oblíbené pohádkové postavičky, pak zpěváky nebo sportovce, a s tím se mění i jeho království. V posledních dvou letech, kdy dlouhé týdny byly děti na distanční výuce, a ještě asi není konec, musely rodiny přizpůsobovat svou domácnost těmto požadavkům. Vánoce jsou právě takovým mezníkem, kdy je možné pořídit novou sestavu do dětského pokoje, nové doplňky, změnit uspořádání atd.

více v článku...

Aktuální trendy dětských pokojů

V posledních měsících, kdo chce jít s dobou, tak mění plasty a umělé materiály za dřevo, kámen, ratan a další přírodní materiály. Souvisí to také se snahou o udržitelnost a ochranu životního prostředí.

Přírodní materiály jsou trvanlivější a čím jsou starší, tím víc vyniká jejich krása. Dřevěný nábytek nebudete muset měnit a vyhazovat. Čistý skandinávský styl je teď in. Dřevěný nábytek bez barevných nátěrů je krásný a dá se zkombinovat s barevnějšími textilními doplňky. Nakonec ale záleží na vašem vkusu, jak dětský pokojík zařídíte.

Obrázek: Bílá a jemně růžová pro holčičku. Zdroj: Eranabytek.cz

Šlápnout vedle nemůžete s nákupem celé sestavy, pokud si nejste jisti, zda byste dokázali jednotlivé kusy nábytku vhodně sladit. Postel, skříně, poličky v jednotném stylu vám zařizování dětského pokoje usnadní. Vyměňovat pak můžete jenom doplňky a experimentovat s barevností.

Nábytek do dětského pokoje

Co konkrétně budeme do dětského pokojíčku shánět, záleží hlavně na věku a zájmech dítěte, vzhledem k současným trendům nezáleží už tak moc na pohlaví.

Pokojíček pro školáka bude vypadat jinak než království pro miminko, teenager bude preferovat především své soukromí a svůj prostor. Základem pokoje je většinou sektorová sestava. Když pořídíte dobře, může s dítětem růst a vydržet mu až do dospělosti.

Nejdůležitějším kusem nábytku v pokojíku je dobrá postel. I pro menší dítě pořiďte raději takovou, která má klasickou velikost minimálně 120 x 200 cm, abyste mu mohli večer přečíst pohádku nebo si popovídat před spaním. Další nezbytná věc je skříň nebo menší skříňky na ukládání oblečení, hraček, školních potřeb. Dítě, které chodí do školy, potřebuje navíc psací stůl, kde si dělá úkoly a věnuje se svým zájmům. Ke stolu patří výškově nejlépe nastavitelná židle, která poroste s dítětem.

Obrázek: Dětský nebo studentský pokoj v jemných barvách. Zdroj: Eranabytek.cz

U dětského nábytku myslete nejenom na estetično, ale také na bezpečnost a hlídejte, jestli vám dítě z nábytku nevyrostlo (to se týká zejména dětských postelí a židlí), aby nemělo později zdravotní problémy.

Bezpečný dětský nábytek

Čím menší dítě tím větší nebezpečí na něj doma číhá. Když začíná lézt a chodit, je důležité dát pozor na ostré rohy u nábytku, na to, zda není vysoký nábytek vratký a nemůže na dítě spadnout (všechny takové kusy nábytku nezapomeňte dobře ukotvit), elektrické zásuvky radši vždy opatřete bezpečnostní krytkou.

Pokud si chcete být jisti, že kupujete zdravotně nezávadný nábytek do dětského pokoje, můžete se řídit italským Institutem pro bezpečnost hraček, který každému nábytku, jež eliminuje celou řadu rizik a zároveň je v souladu s evropskými i mezinárodními standardy, udělí známku „Safety Checked“.

Český nábytek pak bývá označován značkou „Česká kvalita“. Musí přitom splnit nároky akreditované zkušebny, jejíž představenstvo výrobci následně udělí značku, kterou doplní Certifikátem o udělení značky.

Co všechno musí splňovat bezpečný nábytek pro děti?

Výrobci dětského nábytku musejí splňovat příslušné normy, mezi které patří:

  • ČSN 91 0612 – vztahuje se na požadavky na dětský sedací nábytek,
  • ČSN EN 716-1 + A1 – upravuje požadavky vztahující se k dětským a skládacím postýlkám,
  • ČSN EN 12227 – upřesňuje požadavky na dětské ohrádky,
  • ČSN 91 0811 – vztahuje se k požadavkům na dětský stolový nábytek,
  • ČSN 91 1014 – upravuje požadavky na matrace pro dětský lehací nábytek.

Tady se opět vracíme k nábytku z dřevěného masivu, který je zdravotně nezávadný a považuje se za nejlepší výrobní materiál. Povrchová úprava nesmí uvolňovat žádné zdraví škodlivé látky (VOC – těkavé organické látky) a musí se snadno udržovat.

Barvy do dětského pokoje

Už jsme se zmiňovali, že je dnes moderní barvami i do dětského pokoje spíše šetřit. Ale každý má jiné představy o tom, jak by měl dětský pokoj vypadat. Někdo chce pokoj s typickými barvami pro kluka, nebo holku, jiný zase přemýšlí, jak barvami usměrnit chování svého potomka. Barvy totiž ovlivňují naši mysl a mají kouzelnou moc zklidnit, dodat energii, inspirovat, rozrušit… Každá barva působí jinak a u každého dítěte vyvolá jinak silné reakce. Myslete taky na to, že tmavé barvy jsou sice přitažlivé a dramatické, ale opticky zmenšují prostory.

Červená vzrušuje a měli bychom si dát při jejím užívání pozor, zejména na velkých plochách, to může u dítěte vyvolávat agresivitu a zabraňovat soustředění. Růžová je typickou barvou do dívčího pokoje, je uklidňující. Ve velkém množství se ale rychle omrzí. Oranžová je poněkud opomíjená a málo používaná, přitom je pro děti úplně skvělá – podporuje sebevědomí a nezávislost. Oblíbená žlutá barva vyvolává pocity štěstí, pomáhá koncentraci a zlepšuje paměť. Modrá barva je naopak uklidňující a snižuje pocity úzkosti. Podobně zelená, která podporuje čtení a porozumění.

Tip: Přečtěte si: Jak vymalovat a zařídit studentský pokoj pro teenagera

Ať už jsou důvody, proč chcete svému dítěti nově vybavit dětský pokoj, jakékoliv, myslete na to, že můžete pořídit věci hezké a trvanlivé, dítě si k nim vytvoří vztah, a ještě budete ohleduplní k naší planetě. A to se dnes počítá.


Děti mají rádi na vánoce, když dostanou něco co jim vylepší dětský pokojíček.


Related posts

5. HK ploty ke každému domu

svet zeny

Stínící sítě mohou pomoci se stínem, ale i se zvědavými pohledy kolemjdoucích a sousedů

svet zeny

Dlažba imitující dřevo je podle majitelky domu vhodná pro domácí mazlíčky i robotický mop

admin

Leave a Comment