Jak na to

V čem spočívá rizikové kácení stromů?

Společnosti pohybující se v oblasti arboristiky nabízejí kromě údržby zahrad také rizikové kácení stromů. Jak probíhá, proč by ho měli provádět odborníci a kolik za něj zaplatíte?

Menší kácení a prořezávání stromů si můžete zajistit sami, ale jsou případy, kdy je nutné pokácet strom bezpečně s ohledem na okolní prostředí, aby nevznikla škoda nejen na majetku, ale především, aby nebylo ohroženo ničí zdraví.

Takzvané rizikové kácení stromů vyžaduje zkušenosti a často také použití speciální techniky. Využívá se zpravidla v městských parcích, u městské zeleně nebo u stromů blízko budov nebo komunikací.

Co je rizikové kácení stromů?

Za rizikové kácení se označuje kácení stromů, které mají rizikové parametry a strom se nedá pokácet vcelku. Jedná se zejména o případy, kdy se strom nachází v blízkosti:

  • elektrického vedení,
  • zástavby,
  • silnic, dálnic, železnic, chodníků a dalších komunikací,
  • plotů,
  • sousedících pozemků.

Při vyhodnocování míry rizika se berou v potaz i další faktory, které by vedly ke vzniku rizika.

Proč se přistupuje k rizikovému kácení stromů

Hlavním důvodem použití techniky rizikového kácení bývá stav, kdy strom ohrožuje své okolí, zejména když stojí v blízkosti budov. Může také hrozit pád samotného stromu. K rizikovému kácení se přistupuje i v případech, kdy je strom napaden parazitem nebo když je strom nahnutý tak, že by při klasickém pokácení mohl dopadnout mimo bezpečné místo.

Průběh rizikového kácení stromů

Odborník provádějící rizikové kácení si nejprve zajistí bezpečné jištění lany tak, aby mohl pracovat s motorovou pilou a dalšími potřebnými pomůckami. S rizikovým kácením se začíná zpravidla od vrchní části koruny stromu, kdy dochází k ořezání větví a teprve poté se strom po částech ořezává. Pokud je nutné ochránit prostor nebo překážky pod stromem, řeže se kmen přibližně na metr dlouhé kusy, které se zajistí pomocí lan a bezpečně se spouštějí na zem.

Při rizikovém kácení se využívá horolezecká a stromolezecká technika, lana, kladky, plošiny nebo jeřáby.

Co ovlivňuje cenu rizikového kácení

Vzhledem k tomu, že rizikové kácení představuje velmi náročnou a nebezpečnou činnost, musí se toto promítnout i do cen. Pokud vás zajímá cena za rizikové kácení stromů, berte v potaz, že je ovlivněna:

  • využitím techniky,
  • náročností rizikového kácení,
  • dobou trvání kácení,
  • místem, kde se kácení provádí.

Cenu ovlivňuje také stav samotného stromu, jeho druh, rozložení jeho koruny, velikost stromu nebo to, zda chcete po kácení provést pořez větví a kulatiny a zajistit odvoz dřeva a celkový úklid místa.

Náš tip: Ve společnosti Zahradní specialista disponují jak potřebným technickým vybavením, tak mají zaměstnance, kteří jsou proškolení a v oblasti rizikového kácení se pohybují řadu let.

Related posts

Jak na výkup rodinného domu

admin

Interiérové dveře Praha: česká kvalita pro vaše bydlení

admin

Nabídky práce pro studenty

svet zeny