Jak na to

Vánoce přicházejí a s nimi báječné dny volna a televizní pohádky

Za pár dnů jsou tu opět vánoční svátky, prázdniny a zvolnění pracovního tempa. Letos to bude podobné jako v loňském roce – kvůli pandemii omezené návštěvy a cestování, takže i ti aktivnější budou více času trávit doma se svými nejbližšími.

Spousta lidí je za ta omezení dokonce v duchu i ráda, nemusí se tolik honit a stihnout všechno, co by se stihnout mělo, a naopak se těší na klidné procházky přírodou, lyžování, bruslení a potom v teple domova sledování krásných filmových pohádek, vánočních komedií, oblíbených i nových filmů s dobrůtkami na klíně.

Obrázek: Jak vytvořit vánoční kouzlo

Sváteční televizní program

Už jste si prohlíželi televizní program a zakroužkovali si pořady, které musíte vidět? České Vánoce si většina z nás nedokáže představit bez nádherné zimní pohádky Tři oříšky pro Popelku. Televizní stanice každý rok losují, kdo ji bude na Štědrý den vysílat. Letos to bude ČT1 ve 20:30, hned po premiéře nové pohádky Jak si nevzít princeznu. Následuje štědrovečerní klasika Pelíšky ve 21:55 s úžasnou scénou u vánočního stromečku, kdy si dříve narození vždycky vzpomenou na stejné dárky u nich doma. Někdo dá přednost povídkovému romantickému vánočnímu filmu Láska nebeská, který vysílá Nova v 21:15 nebo vánoční komedii Sám doma na Primě ve 20:15. Bude to tentokrát těžké rozhodování.

V dalších svátečních dnech bude pohádkový a filmový maraton pokračovat. Vybere si určitě každý. Kdo se nemůže odtrhnout od pohádek, může je sledovat v televizi už od rána, nebo si vybrat tu svou nejoblíbenější. Na ČT1 Micimutr, Princezna ze mlejna, Dešťová víla, Svatojanský věneček, Lotrando a Zubejda, Kouzla králů a vrcholem večera je oblíbená zimní pohádka Anděl Páně, která se k Vánocům hodí nejvíc. Konkurovat bude Nova svým výběrem pohádek, např. Zloba – královna černé magie, Z pekla štěstí, Jak se budí princezny a večer Nejkrásnější hádanka. Kdo chce změnit žánr, má na výběr z oblíbených komedií: Zvíře (ČT2 20:00), Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (Prima 20:15) a spousta dalších.

V neděli 26. 12. je nabídka stejně pestrá: na ČT 1 od rána pohádky Princezna a písař, Jak si zasloužit princeznu, Tři životy, pro ty, co nestihli na Štědrý večer Tři oříšky pro Popelku a večer kouzelná a vtipná zimní pohádka Anděl Páně 2. Podobně pohádkový program je i na Nově – Čarovné dědictví, O zatoulané princezně, Byl jednou jeden král, Třetí princ a vrcholem večera Řachanda. Na ČT2 se můžete pobavit s komediemi Někdo to rád horké, Mr. Bean, Policajt nebo rošťák, nebo Návrat velkého blondýna.

Svátky budou letos dlouhé, takže máte velkou šanci vidět svůj oblíbený film nebo pořad v čase, který se vám bude hodit. Nejoblíbenější filmy totiž dávají během vánočních prázdnin dvakrát, některé i víckrát, takže si můžete naplánovat i jinou aktivitu, třeba procházku do přírody, a o nic nepřijdete.

Obrázek: Sváteční chvíle doma u televize

Jak si u televize neničit oči a filmy si pořádně užít

Filmové pohádky nejsou jen blikající obrázky k ukrácení dlouhé chvíle, ty nejoblíbenější mají v sobě něco tajemného, čím se dokážou dotknout naší duše. Udělejte si proto ze sledování svátek a sedněte si k jedné pohádce všichni spolu, uvařte si kakao a pořádně si to vychutnejte.

Skončily dny temných televizních nocí, kdy jste seděli ve tmě nebo museli akceptovat nepříjemné a oslňující zdroje světla. Velké rozdíly v jasu mezi místností a televizní obrazovkou způsobují, že oči jsou příliš namáhané. Proto byste při sledování televize měli používat nepřímé světelné zdroje, které citlivě osvětlují místnost za nebo vedle TV. Vzhledem k tomu, že se zornice oka může více zúžit než v tmavé místnosti, obrázky vypadají více ostře – tak, jak to má být. Jen několik jednoduchých kroků vedoucích k instalaci LED podsvícení televizoru vám otevře zcela nový rozměr televizního požitku.

Zlepšit zážitky ze sledování televize můžete i v případě, že vám Ježíšek letos nenadělí novou televizi s ambientním osvětlením. Za pár korun získáte s LED páskem dokonalé neoslňující osvětlení vaší starší televize a vaše oči vám poděkují. Díky správnému podsvícení LED páskami vykouzlíte perfektní filmovou náladu – stačí stisknout tlačítko RGB ovladače.

Pozadí domácí ploché obrazovky se rozsvítí dle vašeho přání, např. v romantické červené při sledování Pretty woman, nebo v lehké modré, která dodá iluzi ledového chladu při pohádce Ledové království nebo u sci-fi klasiky. A něco pro muže: zelené LED podsvícení zvětší opticky celé fotbalové hřiště! Možností je skutečně nespočet, stejně jako kombinací barev, které můžete dálkovým ovládáním pohodlně nastavit ze svého křesla při změně programu. Už jen při běžném používání RGB LED pásků pro nepřímé barevné podsvícení televize cílenými odstíny mnoha barev, lze hovořit o formě světloterapie.

Jak LED pásek nainstalovat

Líbí se vám ambientní osvětlení televizní obrazovky, ale vaše současná televize tuto možnost nenabízí? Podsvícení televizní obrazovky si můžete snadno zrealizovat sami a za pár korun.

Jednoduše přilepte samolepící ohebné LED pásky na zadní stranu televizoru a připojte je k televizoru přes USB konektor. A máte perfektní osvětlení nainstalováno pro sváteční večer u vašeho oblíbeného pořadu. Přiložené dálkové ovládání vám umožní průběžně nastavovat barvy a jas podsvícení.Osvětlení se vypíná/zapíná automaticky s provozním stavem televizoru.

Obrázek: Podsvícení televize šetří vaše oči. Zdroj: Ledsolution.cz

Co všechno budete potřebovat

Pro nové podsvícení vaší televize si připravte:

  1. prostředky na odmaštění zadní strany televize (JAR, houbička),
  2. LED pásek,
  3. trafo,
  4. stmívač, oboustranná lepicí páska (nejsou nutností),
  5. příslušenství (rohové spojky, kabel),
  6. nářadí (pájka, nůžky).

Doporučujeme vybrat LED pásek o výkonu 4,8 W/m, který je pro podsvícení televize dostatečně výkonný. Abyste si při sledování televize zbytečně nenamáhali a nekazili oči, vybírejte LED pásek s barvou světla „extra teplá bílá“ nebo „teplá bílá“. Obě barvy jsou mírně do žluta a při sledování televize vám zajistí maximální pohodu.

Obrázek: Co budete potřebovat. Zdroj: Ledsolution.cz

Pro náročnější diváky doporučujeme barevný pásek RGB o výkonu 7,2 W/m. Jeho přednostmi jsou především dlouhá životnost a stálá barevná svítivost. Na 1 m pásku se nachází 30 kusů diod, a tak pásek svítí rovnoměrně po celé své délce. Díky míchání červené, zelené a modré si můžete dopřát podsvícení v jakékoliv barvě.

Trafo je nejlepší zapojit přímo do zásuvky. Pásek a trafo snadno propojíte pomocí protikusu konektoru. V případě, že pásek budete chtít stmívat nebo zvolíte pásek barevný (RGB), sáhněte po ovladačích, které rovněž propojíte pomocí DC konektorů – pro jednobarevné pásky a pro barevné RGB pásky.

S novým podsvícením televize budou vaše letošní svátky s vánočními pohádkami a filmy dokonalé.

Related posts

Problémy s vodním kamenem? Známe řešení!

admin

Máte zaměstnance? Nechte mzdové účetní na externí firmě

svet zeny

Jak při nákupu nábytku ušetřit?

admin