Novinky ze světa bydlení Tipy a trendy Zahrada

Tepelná čerpadla – ekologické vytápění

Proč zvolit tepelné čerpadlo jako zdroj tepla pro obytný dům? Jednoduchá odpověď: je to ekologické a cenově výhodné, dlouhodobě perspektivní řešení. Pokud Vás to zajímá, čtěte dál.

více v článku...

Princip a účinnost tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo umožňuje předávání tepla z chladnějšího prostředí do míst o vyšší teplotě, tedy proti přirozenému směru vyrovnávání teplot. Tepelné čerpadlo se skládá z kompresoru, výparníku, kondenzátoru a nosného média. Nosné médium v plynném stavu se prudce stlačí kompresorem a tím se ohřeje. Ohřáté médium je vedeno do kondenzátoru, kde svoje teplo předá. Zkapalněné ochlazené médium se vede do výparníku, kde odnímá teplo z prostředí a přechází do plynné fáze. Celý cyklus se opakuje. Tím jsme velmi stručně popsali princip tepelného čerpadla.

Účinnost tepelného čerpadla hodnotí tzv. topný faktor (COP – coefficient of performance). Jedná se o poměr celkově přeneseného tepla vůči práci vynaložené na běh tepelného čerpadla. Z teorie vyplývá, že účinnost tepelného čerpadla je podstatně vyšší, pokud je překonávaný rozdíl teplot malý. V každé domácnosti je již dnes tepelné čerpadlo v chladničce, kde rozdíl teplot bývá okolo 20 až 30 °C.

Tepelná čerpadla jako zdroj vytápění obytných budov

Tepelná čerpadla pro vytápění domů mohou odebírat teplo ze zemních vrtů, kde je teplota okolo 4°C celoročně. Pokud předávají energii např. do podlahového topného systému, je teplotní rozdíl okolo 30°C a tepelná čerpadla reálně dosahují účinnosti přibližně 4. To znamená, že domovní prostor ohřívá čtyřikrát více tepla, než je potřeba na vlastní běh tepelného čerpadla.

 Výhody tepelného čerpadla

Hlavní výhodou tepelného čerpadla pro vytápění je nízká spotřeba energie. Konvenční zdroje vytápění nemohou z principu do topného systému dodat více energie, než kolik samy spotřebují. Naopak, podstatná část tepla odchází komínem s ohřátými spalinami. Při topení tepelným čerpadlem je spotřeba energie pouhým zlomkem hodnoty dodaného tepla. Proto je vytápění tepelnými čerpadly ekologickou a perspektivní variantou budoucnosti.

Kvalita a cena tepelných čerpadel

Zařízení pro vytápění tepelným čerpadlem není úplně levné. Při jeho pořízení je nutné se zajímat zejména o kvalitu provedení, délku životnosti a fungování servisu. Určitě nelze doporučit, abyste se rozhodovali pouze podle ceny. Různé aspekty problematiky tepelných čerpadel jako zdroje vytápění  jsou probírány na internetu. Vytápění tepelným čerpadlem je alternativa, která určitě stojí za zvážení.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

40plus

Naše-domy.cz

SEO

Related posts

Papoušci

admin

Pozvedněte vaření na umění s kvalitními japonskými noži

admin

Jak chovat vodní želvu

admin

Leave a Comment