Bydlení

Trápí vás železitá voda?

Občas se stane, že se v pitné vodě objeví  i nějaké příměsi, které by tam člověk raději neměl. Takovým problémem může být například i zvýšený obsah železa a manganu ve vodě. Každý z nás se nejspíše někdy setkal s rezavou vodou tekoucí z kohoutku poté, co byla voda na delší dobu odstavená. I při běžném fungování  se však na určitých místech vyskytuje železitá voda, která se projevuje železitou pachutí a nepříjemným zápachem. U vody z místního vodovodu se zvýšeného výskytu železa nemusíte bát, maximálně ve formě již zmiňované rezavé vody a to jen v případech, kdy nastane delší odstávka vody. Při běžném provozu je voda z vodovodu pečlivě kontrolovaná a železo neobsahuje. U vody ze studní a vrtů to však může být jinak. 

více v článku...

Potíže způsobené železem a manganem

Vyšší výskyt železa se často pojí i s výskytem manganu. Železo se přirozeně nachází v lidském těle, při běžných koncentracích tak není nijak zdravotně závadné. Při vyšších koncentracích však může způsobovat zdravotní potíže se slezinou, játry a zhoršením krvetvorby. Mangan může být o poznání nebezpečnější, při jeho vysokém výskytu může dojít až k poškození slinivky nebo nervového systému. Navíc se železo a mangan snadno stávají živnou půdou pro bakterie způsobující nepříjemné infekce a zažívací potíže. Výskyt daných bakterií ve vodě se však pozná jen podle mírného zakalení vody a nejjistěji ho určíte z rozboru vody. Větší problémy železo a mangan představují pro potrubí a další průtoková zařízení. Mají sklon se v těchto zařízení usazovat a tvořit nánosy, což může vést ke snížení průtoku a účinnosti těchto zařízení až k jejich úplnému ucpání a zničení. Ohroženy jsou zejména trubky, vany, kotle a bojlery.

aquaemix-upravna pro odstranění železa z vody.jpg

Odstranění železa a manganu z vody

Naštěstí odstranění železa a manganu z vody není nijak složité. Používají se na to speciální úpravny vody na principu oxidace. Přístroj rozpustnou dvojmocnou formu iontů převede na nerozpustnou formu, jež se z vody odstraní jemnou filtrací. Druhou možností je použití iontoměničové pryskyřice, speciální filtrační hmoty, která z vody dvojmocné rozpustné ionty vychytává. Pak jen stačí  zachycené ionty železa a manganu z pryskyřice vymýt vodou a zařízení může bez problémů fungovat dál.     

Related posts

Praha už šlape Vídni na paty

admin

Japonské kuchyňské nože a jejich vývoj z válečné zbraně po gastronomický zázrak

admin

Nemůžete si vybrat nábytek? Navrhněte si vlastní!

admin

Leave a Comment