Novinky ze světa bydlení

Vraťte starým dřevěným oknům a dveřím krásu

Nemáte dostatek peněz na nová okna a dveře nebo zkrátka nemáte důvod, proč původní měnit? Pokud naopak disponujete přemírou času, pusťte se do renovace. Prozradíme vám, jak na to!

Nátěry oken a dveří může zkomplikovat počasí. Ideální dobou pro renovaci je proto léto, kdy je zanedbatelné riziko dlouhotrvajících srážek a nižších teplot. Připravte se na to, že vás čeká odstranění původních laků a barev, broušení a aplikace nových nátěrů.

Prvním krokem je vymontování kování. Poté následuje odstraňování původního nátěru. V případě velkých ploch však může být velmi pracné – za předpokladu, že stávající barva dobře drží, nemá vady a prohlubně, ji stačí přebrousit a nanovo přetřít. Před aplikací nového nátěru nezapomeňte plochu umýt a odmastit. Povrch zlehka přebruste jemným brusným papírem a důkladně setřete prach.

Rozhodnete-li pro odstranění původního nátěru, použijte horkovzdušnou pistoli, tekutý odstraňovač barev nebo chemickou pastu. O něco praktičtější je horkovzdušná pistole, protože v případě odstraňovače není jisté, zda barva povolí již napoprvé. Navíc jde o žíravinu, takže se plocha musí očistit a zneutralizovat dalším speciálním přípravkem.

Renovujete-li okna a dveře, které byly silně napuštěné fermeží, použijte na obnovu olejové laky. V případě, že chcete použít jiné barvy, musíte na plochy aplikovat rozpouštědlový lak, zbytky nevsáknuté hmoty setřít hadříkem a poté již provést nátěr základovou barvou.

Profesionální malíři a natěrači vědí, že pro nátěr dřevěných oken a dveří jsou vhodné rychleschnoucí syntetické nátěry – například speciální syntetická alkydová barva s hedvábným leskem. Naopak se vyhněte tvrdým a nepružným nitrolakům, které příliš dlouho nevydrží a začínají se odlupovat. Nevhodné jsou také dvousložkové barvy, protože kvůli UV záření praskají a drobí se.

Zřejmě vám došlo, že nátěry oken a dveří jsou mnohem pracnější než malování bytů. Výsledek však stojí za to!

Related posts

Zbavte se svazku klíčů – jeden klíč stačí

admin

Novinka v řešení úložných prostor ve firmě i skladu– regál na míru

admin

Leden je na realitním trhu plný novinek

admin

Leave a Comment