Novinky ze světa bydlení

Vraťte starým dřevěným oknům a dveřím krásu

Nemáte dostatek peněz na nová okna a dveře nebo zkrátka nemáte důvod, proč původní měnit? Pokud naopak disponujete přemírou času, pusťte se do renovace. Prozradíme vám, jak na to!

Nátěry oken a dveří může zkomplikovat počasí. Ideální dobou pro renovaci je proto léto, kdy je zanedbatelné riziko dlouhotrvajících srážek a nižších teplot. Připravte se na to, že vás čeká odstranění původních laků a barev, broušení a aplikace nových nátěrů.

Prvním krokem je vymontování kování. Poté následuje odstraňování původního nátěru. V případě velkých ploch však může být velmi pracné – za předpokladu, že stávající barva dobře drží, nemá vady a prohlubně, ji stačí přebrousit a nanovo přetřít. Před aplikací nového nátěru nezapomeňte plochu umýt a odmastit. Povrch zlehka přebruste jemným brusným papírem a důkladně setřete prach.

Rozhodnete-li pro odstranění původního nátěru, použijte horkovzdušnou pistoli, tekutý odstraňovač barev nebo chemickou pastu. O něco praktičtější je horkovzdušná pistole, protože v případě odstraňovače není jisté, zda barva povolí již napoprvé. Navíc jde o žíravinu, takže se plocha musí očistit a zneutralizovat dalším speciálním přípravkem.

Renovujete-li okna a dveře, které byly silně napuštěné fermeží, použijte na obnovu olejové laky. V případě, že chcete použít jiné barvy, musíte na plochy aplikovat rozpouštědlový lak, zbytky nevsáknuté hmoty setřít hadříkem a poté již provést nátěr základovou barvou.

Profesionální malíři a natěrači vědí, že pro nátěr dřevěných oken a dveří jsou vhodné rychleschnoucí syntetické nátěry – například speciální syntetická alkydová barva s hedvábným leskem. Naopak se vyhněte tvrdým a nepružným nitrolakům, které příliš dlouho nevydrží a začínají se odlupovat. Nevhodné jsou také dvousložkové barvy, protože kvůli UV záření praskají a drobí se.

Zřejmě vám došlo, že nátěry oken a dveří jsou mnohem pracnější než malování bytů. Výsledek však stojí za to!

Related posts

LED nástěnné svítidlo

admin

Jak natřít parketovou podlahu bez nehod

admin

Pořizujete si kulečníkový stůl? Poradíme, jaký zvolit

admin

Leave a Comment