Tipy a trendy

Ochrana proti pořezu – kdy hrozí největší riziko a jak ho minimalizovat

Malé i větší řezné rány představují nepříjemné zranění. Pokud dojde k opravdu vážnému úrazu vlivem pořezání, může se stát, že si z práce odnesete trvalé zdravotní následky. Proto je dobré vědět, kdy a kde vám hrozí největší riziko a jak předcházet možným nehodám.

více v článku...

Práce se stroji a nástroji představuje vysoké riziko

Míra rizika pořezání se odvíjí od toho, jaký typ činnosti vykonáváte. Je jasné, že v kanceláři u počítače se můžete říznout maximálně o papír nebo o nůžky (i to je samozřejmě bolestivé). Vysoké riziko hrozí především tam, kde se pracuje se stroji a nástroji. Typickými zastupiteli rizikových pracovišť, co se týče výskytu řezných poranění, jsou výrobní závody, strojírenská výroba, hutnictví, sklářství, stavby, sklady s nebezpečnými látkami, doly, různé opravárenské dílny, lesnictví, elektromontážní závody nebo kamenolomy.

Svou troškou do mlýna přispívá také to, v jakém stavu je pracoviště. Rozházené nástroje a nářadí, mokrá podlaha, schodiště zaskládané nepořádkem a další nečekané překážky vás mohou dostat do situace, kdy dojde k úrazu raz dva.

Aby se hrozící riziko úrazu co nejvíce minimalizovalo, měli byste všude tam, kde je šance odnést si bolestivé zranění, nosit kromě klasických pracovních oděvů i protipořezové oblečení, jako jsou protipořezové kalhoty, bundy nebo montérky a pracovní pomůcky, ke kterým se řadí protipořezové rukavice nebo protipořezové návleky. Na nohy potom patří kvalitní protipořezová pracovní obuv.

Sortiment protipořezových oděvů najdete u prodejců pracovních oděvů jako je TOMIS CZ. Nabízený sortiment je široký a vybrat si správnou velikost je otázkou chvilky. Řada protipořezových oděvů navíc poskytuje i další funkční prvky (reflexní prvky, praktické kapsy, vodoodpudivé materiály atd.). Celou nabídku ochranných pomůcek od zmíněné společnosti si můžete prohlédnout zde.

Close-up of a professional gardener pruning a tree

Jak fungují protipořezové ochranné pomůcky?

Už bylo řečeno, že vhodnou ochranou před pořezáním je používání protipořezových oděvů a pomůcek. Na jakém principu ale fungují? U protipořezového oblečení, rukavic nebo bot se využívá navrstvení materiálů, kdy se pod vrchní vrstvou nachází bezpečnostní vrstva skládající se z několik kilometrů dlouhých vláken textilie, která se v případě nehody začnou okamžitě namotávat na řezací nástroj a tím ho ucpou a zastaví. Místo vašeho prstu, ruky nebo nohy se ostří dostane jen k textilii.

Pořezání v zaměstnání tvoří více než čtvrtinu pracovních úrazů

Věděli jste, že tržné rány a pořezání patří k velmi častým pracovním úrazům? Nejčastěji bývají postiženy prsty a ruce. Hlavní podíl těchto úrazů je tvořen drobnými odřeninami a tržnými ranami. Ve vážnějších případech se lze setkat s hlubokými tržnými ranami a ojediněle také s amputacemi.

Typickou situací, při které dochází k řeznému zranění, je manipulace s nevhodným pracovním nástrojem nebo nástrojem, který je v nevyhovujícím stavu. Nebezpečí se zvyšuje, pokud je na pracovišti nedostatečné osvětlení, zanedbá se úklid, nedojde k řádnému zaškolení pracovníků v používání ochranných pomůcek nebo nejsou dodrženy bezpečnostní postupy.

Abyste předešli zranění, používejte při manipulaci s ostrými předměty pracovní rukavice a pracovní návleky, které ochrání předloktí. Velmi dobrou ochranu zajistí protipořezové pracovní rukavice 2XD2 určené speciálně pro práci s motorovou pilou. Levá rukavice je certifikována podle normy EN381-7 (ochranné oděvy pro uživatele ručních řetězových pil). Rukavice můžete doplnit protipořezovým kevlarovým návlekem na paži splňujícím EN 388:2016 (ochranné rukavice proti mechanickým rizikům) a EN 407 (ochranné rukavice proti tepelným rizikům).

Zaměstnavatel má povinnost vybavit pracovníky ochrannými oděvy a pomůckami

Zaměstnavatel by měl vždy vyhodnotit míru rizika a pokud je to možné, využít v rizikových prostředích pomoc robotických prací. Pokud je nutné, aby činnost vykonával zaměstnanec, musí ho zaměstnavatel vybavit adekvátními osobními ochrannými pracovními pomůckami, které poskytnou dostatečnou ochranu před pořezáním. Více v tomto článku.

Pro řadu činností se hodí pracovní protipořezové kalhoty SIP 1RP1, které chrání nejen proti pořezání, ale jsou zhotoveny z 65 % z vodoodpudivého polyesteru a z 35 % z bavlny, takže se osvědčí v prostředích, kde se lze setkat s vlhkem. Pracovní kalhoty splňují normu EN 381-5:1995 (ochranný oděv pro uživatele ručních řetězových pil).

Vrchní část těla spolehlivě ochrání pracovní protipořezová bunda FOREST PROFI STRECH vyrobená z prodyšné a vodoodpudivé strečové tkaniny a funkční pleteniny Coolmax. Pracovní bunda je vybavena kapsou na umístění telefonu a balíčku první pomoci. Pro lepší viditelnost disponuje také reflexními prvky.

Nebojte se úrazy nahlásit

Pokud přeci jen dojde k pracovnímu úrazu, vždy pečlivě vše nahlaste a zapište do knihy úrazů. Nezapomínejte ani na obyčejné říznutí o kancelářský papír, protože i z něj se mohou rozvinout vlivem infekce další zdravotní komplikace.

Dvakrát měřte, jednou řežte, abyste se nepořezali

Pokud pracujete v prostředí, kde hrozí riziko řezného a tržného poranění, mějte vy sami na paměti, že největším přínosem pro vás bude opatrná práce, při které budete dodržovat několik zásad:

  • zkontrolujte si, zda je řezací nářadí bezpečné a ve funkčním stavu;
  • řezaný materiál neberte do ruky;
  • během řezání mějte ruku mimo dráhu řezu;
  • udržujte ostří čepelí vždy v ostrém stavu;
  • používejte protipořezové pracovní oděvy a pomůcky;
  • ke šroubování, páčení nebo sekání nepoužívejte řezací kotouč – na to slouží jiné nástroje;
  • po skončení práce vždy čepele zakryjte a nenechávejte je bez dozoru;
  • nikdy neřezejte nic proti tělu;
  • ostré nástroje skladujte na bezpečném místě;
  • dodržujte pracovní předpisy.

Místem, na které se často zapomíná, jsou nohy a chodidla. I zde hrozí riziko pořezání. Pro práci do drsnějšího prostředí jsou určeny například pracovní protipořezové holínky s ocelovou špicí a planžetou, které poskytují ochranu proti pořezání motorovou pilou na holeni a nártu. Splňují normu EN 17249 (bezpečnostní obuv odolná proti pořezání řetězovou pilou) a EN ISO 20345 SR (osobní ochranné prostředky – bezpečnostní obuv).

Pozor, i doma se můžete zranit!

Ani při domácích a kutilských pracích byste neměli podceňovat riziko. Určitě jste se už někdy řízli o ostrý nůž při vaření večeře, sjela vám pilka při prořezávání stromů nebo vás zranil odlamovací nůž při činnostech v dílně. Nezapomeňte si proto dávat pozor i v domácím prostředí – více v článku Vyhněte se úrazům během práce na zahradě.

Related posts

Baby friendly nebo adult only? České hotely se přizpůsobují zákazníkům

svet zeny

Kvalitní kamenná dlažba a obklad jsou evergreeny, které neztrácí na své kráse

svet zeny

Pelety pomůžou snížit náklady na vytápění

admin

Leave a Comment