Tipy a trendy

Akcie jsou pro Čechy jako magnet. Jak začít investovat z pohodlí domova?

Otázkou, jak ochránit úspory před inflací, se nyní zabývá většina české populace. Ukrýt naspořené peníze do slamníku není právě dobrý nápad – jako mnohem lepší nápad se jeví investice do vhodně zvolených nástrojů. Investiční portfolio by mělo být pestré, a především mu musíte rozumět. Klidně se obklopte uměleckými díly, pokud se v umění vyznáte a víte, jak poznat skutečnou kvalitu. Ale nabízí se i mnohem jednodušší cesta. Třeba v podobě nákupu akcií, ke kterým inklinuje stále více Čechů.

Podle letošního průzkumu společnosti Generali Investments CEE investují alespoň část výdělků dva z pěti Čechů. Zhruba čtvrtina inflaci neřeší a nechává ji průběžně požírat naspořené peníze. Co se týče investičních trendů, během pandemie výrazně stoupl apetit drobných investorů a začali se zajímat i o rizikovější příležitosti jako kryptoměny. Obecně tímto způsobem investují především muži, ženy jsou mnohem konzervativnější a dávají přednost stabilnějším investičním nástrojům.

Analýza zároveň poukázala na popularitu cenných papírů, ke kterým se přiznalo více než 70 % respondentů. Pravdou je, že investování do akcií vzrůstá na oblibě nejen u nás, ale také v Německu a v dalších evropských státech.

Jak akcie koupit?

Pokud vás napadlo, že své investiční portfolio doplníte (nebo zahájíte) nákupem akcií známých technologických firem jako Apple, Google, Tesla či Microsoft, logicky vás bude zajímat, kde a ta jakých podmínek se s cennými papíry obchoduje.

Zřejmě nemá smysl zdůrazňovat, že investování do akcií není úplně pro každého. Technicky to zvládne i malé dítě, ovšem se stabilními výnosy může počítat pouze investor, který rozumí danému oboru a dokáže predikovat reálný vývoj trhu. Bez hlubších znalostí je nákup cenných papírů jako jako ruleta.

Pokud se v oblasti akcií nehodláte více vzdělávat a považujete je pouze za prostředek k ochraně úspor před inflací a zhodnocení, zvažte investici do podílových fondů. Jedná se o fondy, které spravuje třetí strana (mělo by se jednat o kvalifikovaného investora).

Dalším důležitým kritériem je výše počáteční investice. Do akcií byste neměli vkládat více, než vám umožňuje rozpočet. Může se jednat třeba jen o pár set korun měsíčně – i to je v dlouhodobém horizontu částka, která nakonec vynese zajímavý „balík“.

Vraťme se však k otázce, kde cenné papíry nakupovat. Obchodování s akciemi online je poměrně snadná záležitost. V podstatě si stačí vybrat kvalitní investiční platformu, zaregistrovat se a vložit peníze. Rozumnou volbou je například RoboMarkets.cz – spolehlivý broker, jenž vám umožní obchodovat s více než 12 tisíci akciemi.

Než začnete investovat, vyzkoušejte si obchodování „nanečisto“

Bez ohledu na to, jakou investiční platformu nakonec zvolíte, si investování nejdříve vyzkoušejte v prostředí demo účtu. Každý solidní broker tuto možnost nabízí zcela zdarma a zákazníci se díky němu seznámí s rozhraním a funkcemi ještě dříve, než na účet převedou skutečné finanční prostředky. Testování probíhá s fiktivním vkladem, ale věrně simuluje skutečné chování trhu.

Related posts

Jaké výhody přinášejí tepelná čerpadla vzduch voda

admin

Pořiďte si nové jídelní židle, na které budete právem pyšní

admin

Kdy a jak se začala filtrovat voda?

svet zeny