Zahrada

Chcete domácí bylinkový ocet

Doslova pár minut práce, při které můžeme být lehce kreativní i mírně blázniví, co se kombinací surovin týče. Trocha té trpělivosti bude rovněž zapotřebí, ale výsledkem je dokonalá chuť šitá nám přímo na míru. Vůně, která je omamná. A zdraví přinášející produkt, který nikde nekoupíte, protože domácí je vždy nejvíc. A to vše je doplněno radostí z dobře vykonané práce. Fantazii se v tomto případě meze nekladou, použít můžeme doslova vše, co nám naše zahrádka a kuchyně nabízí. Ale vezmeme si to hezky popořadě.

1.) Jaký ocet použít?
K výrobě nepoužívejte klasický bílý ocet. Je příliš výrazný a nezdravý. Ten si nechte ke sterilizaci zeleniny. Sáhněte raději po vinném (a je jedno, za zvolíte bílý nebo červený), a ještě lépe jablečném octě, který je nejvhodnější, a to nejen pro své chuťové vlastnosti, ale také pro velmi příznivý vliv na naše zdraví. Je znám především svojí schopností snižovat cholesterol v krvi. Má celkově pozitivní účinky na metabolismus, pomáhá s odbouráváním tuků v těle a je bohatý na draslík.

2.) Jak postupovat?
Čerstvé bylinky důkladně omyjeme vodou, dobře osušíme a nakrájíme na menší části, aby se z nich aromatické látky lépe uvolňovaly. Vložíme je do připravené nádoby, zalijeme octem a láhev uzavřeme. Takto necháme louhovat po dobu dvou týdnů až jednoho měsíce, nejlépe ve tmě a chladu. Během této doby láhev několikrát protřepeme. Nakonec ocet přecedíme přes jemné plátno, nalijeme do řádně vymytých sklenic a dobře uzavřeme.

3.) Jak skladovat?
Domácí bylinkový ocet bychom měli skladovat v chladnější místnosti, nejlépe na temném místě.

4.) Jaké přísady lze použít?
Zjednodušeně lze říci, že jakékoli čerstvé nebo sušené bylinky a pepř. Kuličky koření, bobkový list, chilli papričky, hřebíček, estragon, jalovce, kmín, nové koření, hořčičná semínka, česnek, cibule, kopr, libeček, celerová a petrželka, pažitka, meduňka, tymián, oregano, šalvěj , nelze jmenovat všechno. Míchat můžete podle vlastní fantazie. Čím větší množství bylinek a koření, tím aromatičtější ocet bude.

5.) Základní pravidlo
Orientační množství bylin na 500 ml octa je asi jedna hrst pokrájených čerstvých bylin, nebo 3-5 stroužků prolisovaného či pokrájeného česneku, lžička pepřových kuliček, 1 cibule na kolečka, 2-3 pokrájené feferonky.

V případě, že by se nám výsledná chuť zdála příliš silná, můžeme náš domácí bylinkový ocet vždy zředit při přípravě pokrmů, buď octem neochuceným nebo čistou vodou.

Nalákali jsme vás? Tak hurá do práce a podělte se s námi, jaké kombinace chutí jste si nakonec zvolili.

Na závěr je nutno také zmínit, že pokud použijeme krásně nazdobenou láhev, do které pak ocet přelijeme, získáme tak i vynikající jedlý dárek, který potěší každého labužníka.

Related posts

Jak vybrat tu správnou úpravnu vody

admin

Zahradní posezení: které materiály zajistí odolnost i skvělý vzhled?

svet zeny

Symbolika barevného východu slunce

admin

Leave a Comment