Bytové vodoměry jsou velmi často opomíjené, ovšem neměli bychom je přehlížet, protože právě dle nich platíme za spotřebovanou vodu. Vodoměry jsou tedy důležitou součástí jak bytových domů, tak i každé domácnosti, proto jsou hůře přístupné, abychom je udrželi v bezpečí. Jak tedy vybrat ten správný vodoměr?
Jak takový vodoměr vybrat?
Jednou za několik let, tedy za pět až šest let, je potřeba tohoto pomocníka vyměnit. Bytových vodoměrů je více, proto vám rádi prozradíme několik aspektů, podle kterých se můžete řídit. Určitě se dívejte na takzvané třídy přesnosti A, B a C. Tato písmena uvedena na vodoměru udávají přesnost v různých polohách. Setkáte-li se s označením H/B, takové vodoměry budou v horizontální poloze měřit v třídě B. Dále se také můžete setkat s označením V/A. To nás informuje, že při umístění ve vertikální poloze měří v třídě A. Naopak některé ciferníky nemají označení H ani V, potom tedy platí přesnost v obou polohách.
Můžete se také setkat s takzvaným cejchovaným vodoměrem dle normy MID označovanou písmenem R. Zde platí, že čím vyšší hodnota R, tím přesnější váš vodoměr bude. Vhodné je taktéž podívat se na teplotní rozsah vodoměru, který by měl mít pro měření vody označení alespoň T70.
Antimagnetická odolnost je důležitá
Antimagnetická odolnost slouží k ochraně vodoměru před stočením pomocí silného magnetu. Tímto způsobem se mnoho nepoctivých uživatelů snaží stočit měřič s tím, že zaplatí méně za vodu. Děje se tak například v bytových domech. Abyste tomuto činu předešli, kupte vodoměr, který je proti magnetům odolný. Pouhé prohlášení, že je přístroj antimagnetický, nestačí. K produktu by mělo být přiložené tvrzení o provedeném měření. Jak vybírat vodoměry nyní už víte, ale pokud stále tápete, neváhejte oslovit spolehlivou společnost INMES, zabývající se prodejem, ale i montáží výrobků od renomovaných značek.