Jak na to

Plánujete mít chytrou domácnost? Její součástí by měly být i detektory kouře a plynu

Moderní chytré domácnosti jsou navrhovány tak, aby byly co nejvíce samoobslužné a poskytovaly vám bezpečný prostor pro život. Detektory kouře, CO a dalších plynů by jednoznačně měly být součástí všech domácností – těch moderních, i těch starších. Včasné varování před nebezpečím dokáže zachránit životy.

V okamžiku, kdy v domě nebo bytě dojde k požáru, úniku nebezpečného oxidu uhelnatého (CO) nebo dalších nebezpečných plynů, jako je například propan-butan nebo zemní plyn, je detektor kouře, CO a plynu schopný včas vás varovat a zajistit vám dostatečný prostor na záchranu zdraví a života. Moderní detektory a hlásiče, které nabízí například specialista na elektroinstalační materiál, společnost Tympol Plus, jsou velmi diskrétní, a přesto důležité přístroje.

Otrava oxidem uhelnatým i vznik požáru postupují rychle a nenápadně

Přijít na to, že vám doma uniká jedovatý oxid uhelnatý je téměř nemožné, protože se jedná o plyn bez barvy a zápachu, který i při menším množství dokáže způsobit zdravotní komplikace, dokonce i smrt. Prvními příznaky otravy CO jsou únava, nevolnost, může se objevit i prudká bolest hlavy. Při delším působení CO se dostavuje rozostřené vidění a ztráta krátkodobé paměti. V případech těžké otravy dochází k bezvědomí a bohužel také k úmrtí.

I požár je často rychlý a nenápadný. Prvním varováním bývá kouř. Plameny se pak zpravidla rozhoří velmi rychle. Díky detektoru kouře, CO a plynů vám včasné varování poskytne drahocenné vteřiny a minuty, které ale mnohdy znamenají rozdíl mezi životem a poškozením zdraví nebo dokonce smrtí.

Instalace kouřových a plynových detektorů je snadná a rychlá

Kouřový detektor i detektor plynu mají zpravidla formu malé krabičky, která se připevňuje na strop. Detektory a hlásiče by měly být nainstalovány ve všech místnostech, ve kterých se nachází spotřebiče, u kterých hrozí únik nebezpečných plynů nebo které spalují palivo. Doporučuje se také umístění do místností, které jsou nejvíce využívány – do obývacích pokojů a ložnic.

Chytré propojení s dalšími systémy vám zajistí vyšší bezpečnost a snadnou ovladatelnost

Výrobci přicházejí s klasickými detektory, které fungují samostatně i s detektory kouře, CO a plynů, které je možné propojit s dalšími prvky chytré domácnosti a tím vytvořit bezpečnostní systém, který nejen dokáže včas odhalit nebezpečí, ale dokáže podniknout i patřičná opatření.

V případě zjištění přítomnosti kouře nebo plynu vydávají hlásiče zvukové a optické upozornění. Pokud jsou napojeny na chytrou domácnost, může být v okamžiku spuštění poplachu automaticky uzavřen přívod plynu, mohou být odemčeny dveřní zámky, otevřena okna nebo rovnou přivolána pomoc záchranných složek.

Funkce detektorů jsou navrhovány tak, aby poskytovaly maximální ochranu vašeho zdraví

Uživatelský komfort a snaha o maximální ochranu dělá z detektorů nepostradatelné pomocníky v domácnostech i firmách. Detektor kouře, hlásič CO i detektor plynu bývá vybaven vestavěnou nevyměnitelnou baterií nebo je možné ho zapojit do zásuvky. V případě baterií mívají přístroje životnost až 10 let a před koncem životnosti vás samy upozorní na to, že jejich funkčnost se blíží ke konci a dají vám tak dostatečný prostor na nákup nového zařízení. Detektory bývají také vybaveny upozorněním na poškození nebo poruchu.

Více o detektorech kouře a nebezpečných plynů si můžete přečíst na stránkách Hasičského záchranného sboru zde.

Related posts

Imitace betonu – povrchová úprava betonu, která vás nadchne

admin

Chcete pěstovat akvarijní rostliny rodu Anubias? Předáme vám základní informace

admin

Kvalitní bezpečnostní dveře

admin