Tipy a trendy

Runy jsou všude kolem nás

Jsou pro vás runy velkou neznámou a máte pocit, že jste se s podobným systémem nikdy nesetkali? Velmi pravděpodobně se ve svém tvrzení mýlíte.

Věděli jste, že logo v současnosti zcela běžně užívané technologie Bluetooth se skládá ze dvou znaků mladšího futharku, tedy jednoho z runových systémů? Tyto runy zobrazují písmena „H“ a „B“, což je odkaz na iniciály Haralda Modrozuba Gormssona, krále Norska a Dánska, který vládl během éry Vikingů.

Důvodů, proč slavný panovník dostal tento přídomek, mohlo být více. Snad měl skutečně poškozený jeden ze zubů, trpět mohl i onemocněním dnes zvaným fetální erytroblastóza. Některé zdroje také tvrdí, že za to mohl být zodpovědný i jeho vzhled. Lidé jej označovali jako „Blåtand“ (blá neboli tmavý nebo též modrý), což se přetvořilo až do podoby „Bluetooth“. Harald totiž nevypadal jako typický seveřan, měl tmavou pleť i vlasy.

A co měla o tisíc let později nová technologie společného s panovníkem? Podle společnosti Ericsson, která za ní stojí, prý to, že usnadnila komunikaci, což byl odkaz na Haraldovy mimořádné diplomatické schopnosti, které rovněž se zasadily o porozumění mezi jednotlivými kmeny.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech či o špercích? Mrkněte na náš blog.

Related posts

Kancelář může být plná zeleně – proč vlastně ne?

admin

Akční slevové nabídky na ABkupony

admin

Dlažba imitující dřevo je podle majitelky domu vhodná pro domácí mazlíčky i robotický mop

admin