Rekonstruujete zahradu nebo jste se zrovna přestěhovali do svého domečku snů a přemýšlíte nad tím, co a jak umístit v zahradě? V takovém případě jistě přemýšlíte nad tím, jaký zahradní nábytek koupit nebo jakou houpačku vybrat pro svoje děti. Nezapomínejte však ani na zahradničení, pro které je zahrada jako stvořená. Můžete využít například i vyvýšené záhony, které bychom vám rádi blíže představili.
Co to je vyvýšený záhon?
Když se řekne vyvýšený záhon mnoho lidí si představí velké zahradní květináče umístěné v určité výšce. Takové květináče jsou do zahrady také skvělou volbou, hlavně proto, že je můžete dle libosti přemisťovat. Vyvýšený záhon je však přece jen něco trochu jiného.
Vyvýšené záhony se od těchto květináčů liší hlavně tím, že nemají žádné dno a rostliny tak mohou čerpat vodu i látky přímo z půdy.
Vyvýšené záhony mohou mít různou velikost i tvar a pro jejich výrobu můžete využít různé materiály, díky kterým můžete vytvořit z vyvýšených záhonů i tak trochu designový prvek zahrady.
Mezi oblíbené materiály pro tvorbu vyvýšených záhonů patří například:
- dřevo
- kámen
- cihla
Výhody vyvýšených záhonů
Vyvýšené záhony přináší hned několik výhod. S tím jsou spojeny i důvody, proč si takové vyvýšené záhony do vlastní zahrady pořídit.
Výborný přístup
Jelikož jsou záhony vyvýšené a sami si můžete zvolit jejich tvar a velikost, bývají přístupné ze všech stran. Takový záhon navíc ocení i senioři, lidé na invalidním vozíku nebo osoby, které mají problémy se zády. K vyvýšeným záhonům se totiž nemusíte příliš ohýbat.
TIP: Dopřejte si na zahradě i pohodlí díky kvalitním zahradním křeslům.
Ochrana před škůdci
Díky tomu, že se záhony nachází v určité výšce, přístup k nim obvykle nemá krtek ani žádný jiný hraboš, který by úrodu znehodnotil. Pokud chcete přístup hrabošům ještě více znesnadnit, při výstavbě nezapomeňte dno i boky výkopu pokrýt pletivem, přes který se jen tak nedostanou.
Zároveň se do vyvýšeného záhonu nedostane ani tolik plevele a vy nemusíte trávit hodiny pletím.
Ne, že bychom domácí mazlíčky řadili mezi škůdce, ale vyvýšený záhon poskytuje ochranu i před takovým rozdováděným pejskem, který se rád pohrabe v záhonku místo vás.
Mráz
Další výhodu přináší vyvýšeným záhonům mráz. Ten se stane v souvislosti se záhony vašim přítelem – jarní přízemní mrazíky vaši úrodu pravděpodobně nijak nepoškodí, právě díky tomu, že jsou záhony ve výšce.
Zároveň v zimních měsících mráz pravděpodobně zničí poměrně dost škůdců ve vyvýšené zemině.
Kontrola
Vyvýšené záhony taky zabraňují nekontrolovatelnému rozrůstání rostlin, tedy kromě popínavých rostlin, které by se mohly spustit ze záhonů směrem dolů. Jednoduše rostlinám v záhonech dojde místo a nebudou se mít kam dál rozrůstat.
Dřívější úroda
Další výhodou je dřívější úroda. Protože se půda nachází ve výšce, kde je větší teplo než při zemi, dočkáte se prvního sklízení i o několik týdnů dříve než sousedé.
I tam, kde půda není dobrá
Vysoké záhony často využívají také ti, jejichž půda v zahradě je písčitá nebo naopak příliš jílovitá a rostlinám se příliš nedaří. Vyvýšený záhon totiž naplníte kvalitní zeminou a o přísun zeleně máte postaráno.
TIP: Víte jak můžete vypěstovat potraviny u sebe doma?
Okrasný prvek
Jak už jsme zmiňovali v úvodu článku, vyvýšené záhony se také mohou stát okrasným prvkem. Je jen na vás, jak si tyto záhony uspořádáte.
Nevýhody vyvýšených záhonů
Každá věc má svůj rub i líc a jinak tomu není ani v případě vyvýšených záhonů. I ty mají své nevýhody, o kterých je třeba se zmínit.
Náročné na čas i peníze
Pokud bychom srovnali práci strávenou na tvorbě vyvýšeného a klasického záhonu, vyhrál by samozřejmě klasický záhon – tam stačí jen zrýt půdu a je hotovo. Oproti tomu vyvýšený záhon je třeba vyrobit a to zabere určitý čas.
Zároveň je třeba taky počítat s určitými finančními náklady na materiál, z kterého budou záhony vyrobeny. Je třeba počítat také s případnými opravami, které také něco stojí.
Pozor na zavlažování
Může se také stát, že pokud záhon není správně vybudovaný, bude docházet k větší spotřebě vody. Problémy se zavlažováním a odvodňováním nastávají hlavně v letních měsících, kdy je sucho a půda vysychá samozřejmě rychleji.
S tím se ale dá něco dělat. Například vám může pomoci instalace závlahového systému, která ale opět vyjde na nějakou tu korunu navíc.
Tak teď už víte všechno. Budete jedni z těch, jejichž zahradu doplňují vyvýšené záhony, nebo vsadíte na klasiku?
Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz
Obrázky: