Bydlení Jak na to

Co dělat, když ztratíte klíče

Stalo se to už snad každému z nás. Hledáte po kapsách, v kabelce, batohu, ale klíče nikde. Co teď? Poradíme vám, jak rychle postupovat při ztrátě klíčů, než vás stihnou navštívit zloději.

Nezoufejte, pomoc je blízko

Stojíte před zavřeným domem a nemůžete se do něj dostat. Hlavní je, nepropadat panice. Nejjednodušší je, nechat si například u sousedů náhradní klíče, nebo je schovat kdekoliv v zahradě. Po otevření domu si pak zrekapitulujte celý den a zkuste si vzpomenout, kde jste klíče naposledy viděli, radí pražští zámečníci.

Možná jsou v rukách někoho cizího

Pokud jsou klíče stále pohřešované, možná ještě svítá naděje, že je našel někdo poctivý. Zákon stanovuje, že všechny nalezené klíče, stejně tak jako peněženky nebo doklady, by měl nálezce odevzdat na oddělení ztrát a nálezů na příslušném obecním či městském úřadu. Pokud jste jeli v MHD, zkuste se třeba zeptat v oddělení na nádraží nebo na sídle dopravce. Pokud jste přesvědčeni, že je někdo musel odcizit, neváhejte a ihned situaci nahlaste na nejbližší policejní stanici.

Kdy volat zámečníky

Zcela odlišná situace nastává ve chvíli, kdy se do bytu nemůžete dostat. Například když žijete sami nebo jsou všichni ostatní na dovolené. A náhradní klíče nejsou nikde k dispozici. V takovém případě se obraťte na specializované zámečníky. Ti jsou schopni dveře otevřít i tak, aby vložka zůstala nepoškozena.

Vyměňte vložku

Pokud jste klíče nenašli, nabízejí se dvě možnosti. Nechat si přidělat nový klíč nebo vyměnit vložku. První varianta se nedoporučuje, i když se jedná o cenově nejdostupnější metodu. V dnešní době již existuje nepřeberné množství způsobů, jak zneužít nebo rovnou okopírovat klíče od cizích dveří.  Nejbezpečnější variantou je tak přivolat zámečníky a nechat si ve dveřích vyměnit cylindrickou vložku.

Když jsou dva zámky v jednom

Pražští zámečníci poukazují také na možnost, kdy je měnění klíčů zcela zbytečné. K tomu pomohou zámky 2v1. Fungují jako normální cylindrická vložka s tím rozdílem, že u sebe mají dvě sady klíčů. Pokud při ztrátě klíčů potřebujete přestat využívat první sadu, stačí zámek jednoduše překódovat na sadu druhou, a to pouhým zastrčením klíče z druhé sady do vložky. Překódování je velice jednoduché a samozřejmě rychlejší a levnější než výměna celé vložky.

S instalací moderní a bezpečnostní vložky vám pomohou zámečníci

Při výměně vložky je nutné postupovat podle předepsaných postupů. Pokud nemáte dostatečné zkušenosti s výměnou vložky nebo nemáte potřebné nářadí, doporučujeme tuto činnost nechat na zkušené zámečníky.

Related posts

Od července začne platit nový stavební zákon pro všechny typy staveb. Jak ovlivní realitní trh?

svet zeny

Pozvedněte vaření na umění s kvalitními japonskými noži

admin

Vánoce přicházejí a s nimi báječné dny volna a televizní pohádky

admin

Leave a Comment