Jak na to

Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?

Je lepší sjednat si pojištění nemovitosti, nebo pojištění domácnosti? Nebo je to totéž? Řada lidí si myslí, že v tom není rozdíl. Ve skutečnosti je ale potřeba si sjednat obojí, abyste měli domácnost chráněnou uvnitř i zvenku.

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti znamenají pro mnoho lidí výraz označující totéž. Pojišťují si prostor, kde bydlí, aby v případě rizikové události mohli od pojišťovny získat peníze, za které uvedou své bydlení do původního stavu. Ve skutečnosti ale každý z pojmů znamená něco jiného. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Co vše zahrnuje pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti v sobě zahrnuje vybavení prostoru, kde bydlíte. A jestli to je v bytě nebo v rodinném domě, v nájmu či ve vlastním bydlení, tak na tom nezáleží. Každý má nějakou domácnost, ve které bydlí a kterou si může pojistit. Vybavením se myslí například nábytek, elektronika, oblečení, cennosti a další věci osobní potřeby.

Podle rozsahu pojistného krytí pak toto pojištění řeší i případy vodovodních škod, krádeže či nahodilého rozbití skel indukčních či varných kuchyňských desek apod. Pojištění domácnosti navíc většinou zahrnuje i limit na věci mimo domácnost. Když vám někdo odcizí kočárek z kočárkárny, lyže ze sklepa či oblečení ze skříňky v posilovně, nezůstanete bez náhrady škody. K pojištění domácnosti si můžete sjednat i pojištění odpovědnosti z občanského života – což se může hodit například v situaci, kdy v podnájmu nedopatřením vytopíte sousedy.

Pojištění domácnosti stojí v průměru 150 Kč měsíčně – ale konkrétní cena se samozřejmě řídí tím, jaká rizika do svého pojištění zahrnete, neboli jakou variantu produktu si sjednáte. A dobrá zpráva je, že pojištění domácnosti lze sjednat i online.

Co zahrnuje pojištění nemovitosti

Naproti tomu pojištění nemovitosti kryje škody na stavbě jako takové – včetně jejího příslušenství. Tím je myšleno všechno, co je k ní pevně nebo odmontovatelně připojené, jako například antény, fotovoltaické panely, tepelná čerpadla, kotle, zabezpečovací kamery a tak dále. Hodnotu veškerého příslušenství je však nutné zahrnout do pojistné částky rodinného domu. V případě, že probíhá teprve jeho výstavba, určitě oceníte, že se pojištění vztahuje i na stavební materiál, věci k výstavbě, opravám či rekonstrukci nebo dočasné zařízení staveniště. Pojištění se vztahuje i na tzv. vedlejší objekty, jako je garáž, plot, kůlna či bazén.

Cena pojištění nemovitosti se pohybuje kolem 200 Kč měsíčně a rovněž ho lze sjednat online.

I u bytu je lepší mít sjednané pojištění nemovitosti

I u bytů je vhodné pojištění nemovitosti sjednat. Platí to zejména tehdy, pokud neznáte parametry smlouvy, kterou máte sjednanou na celý bytový dům v rámci SVJ. Někdy může být v jejím znění uvedena nízká pojistná částka nebo nemusí smlouva pokrývat všechna důležitá rizika, která by obsahovat měla. Individuální pojištění je tak sázka na jistotu. Navíc pokud máte byt na hypoteční úvěr, pojištění nemovitosti bude banka na 100 % vyžadovat.

Proto je pojištění nemovitosti a domácnosti tandem, který funguje nejlépe společně.

Related posts

Přichází jaro – nejvyšší čas na pořízení nové pergoly

admin

Fólie na sklo jsou vhodné do každého prostoru

admin

V čem spočívá rizikové kácení stromů?

admin