Jak na to

Už jste slyšeli o fixaci hypotéky? A víte o ní opravdu všechno?

Fixace hypotéky může poměrně dost ovlivnit splácení. Jednou z nejčastějších otázek, které se kolem ní točí, je její délka. Hned další v pořadí je otázka, co všechno je potřeba zařídit ve chvíli, kdy fixace končí. Na obě otázky vám odpoví následující řádky.

O fixaci hypotéky jste slyšeli především v případě, že se chystáte sjednat si hypotéku. Fixaci hypotéky si můžete představit jako zmrazení úrokové sazby na určitou dobu, na které se s bankou dohodnete. Po tuto dobu se úrok hypotéky nezmění, výsledkem tedy je stabilní výše měsíčních splátek.

Nejobvyklejší je fixace na 5 let, každá banka nabízí jiné délky fixace. Například Česká spořitelna se snaží vyjít vstříc možnostem všech klientů, proto nabízí různé varianty. Fixaci úrokové sazby si můžete nastavit na kratší období: 1, 2, 3, 4 roky nebo 5 let, ale zároveň si můžete vybrat i delší období: 8, 10, 15 nebo 20 let.


Abyste měli lepší představu o svých možnostech před tím, než se pustíte do sjednávání hypotéky, vyzkoušejte kalkulačky na webech bank. Můžete si zde namodelovat situace s různými délkami fixace a podívat se, jak délka změní úrokovou sazbu. Kromě toho si můžete nastavit také jinou cenu nemovitosti, výši hypotéky, délku splácení nebo informaci o tom, zda pořizujete svůj první byt. Na základě těchto vstupů pak uvidíte orientační výši měsíční splátky.

Jak vybrat nejvhodnější délku fixace?

Přístupů je více, ale nejčastěji si klienti vybírají ze dvou cest. Vybrat můžete středně dlouhé období fixace, které vám umožní získat nejnižší úroky. Nebo se rozhodnout pro delší období fixace, kde banky sice nabízí vyšší úrok, ale zároveň také jistotu fixní výše splátek.

Pozor, ne vždy ale platí rovnice: delší doba fixace = vyšší úroky. Nejvyšší úroky se většinou pojí s roční či dvouletou fixací a také s fixací na 15 nebo 20 let. Je proto potřeba si všechny nabídky podrobně promyslet. 

K rozhodnutí o určitém období fixace vám mohou pomoci některé ukazatele

Jedním z nich je výše částky, kterou přeplatíte za co nejdelší dobu jistoty, že se podmínky hypotéky nezmění. Pro ilustraci pro vás máme příklad: Při hypotéce 3 000 000 korun, s dobou splácení 30 let s fixací na 8 let, budete prvních 8 let splácet 11 350 Kč měsíčně. Celkem za 8 let zaplatíte na anuitních splátkách (úrok + úmor) 1 089 600 Kč.

V případě, že si vezmete hypotéku na stejnou sumu a zvolíte dobu fixace 20 let, budete splácet 12 460 Kč měsíčně. Za 8 let zaplatíte na anuitních splátkách 1 196 160 Kč. Za stejnou dobu zaplatíte o 106 560 Kč více.

Nikdo nemá křišťálovou kouli a nemůže vám tedy říci, jaké budou sazby hypoték v budoucnu. Odhadnout se dají tendence na několik měsíců dopředu. Úrokové sazby jsou v současnosti na velmi nízkých hodnotách. Odborníci ovšem očekávají v průběhu roku pozvolný růst.

Možná přemýšlíte o tom, jestli a jak moc ovlivní úrokové sazby pandemie. Na takovou předpověď je však podle odborníků ještě příliš brzy. Proto je stále nejlepší strategií vzít si fixaci na 5 nebo 8 let s nejvýhodnějším úrokem. 

I kdyby následovala po pandemii ekonomická krize, dá se předpokládat, že v době, kdy budete refinancovat, už bude ekonomika opět v lepší kondici a budete si moci vybrat podmínky podle toho, co pro vás bude do budoucna výhodné.

Related posts

Chcete pohodové Vánoce? Začněte s přípravou na ně již teď

admin

Jak správně vybrat truhlíky

admin

Jak při nákupu nábytku ušetřit?

admin

Leave a Comment