Novinky ze světa bydlení

Jak funguje větrání s rekuperací tepla v praxi?

Rekuperace doslova znamená „znovu využít“. V případě rekuperace tepla to tedy bude znamenat znovuvyužití tepla pro ohřev vzduchu v místnostech vašeho domu či bytu. Výhodou tohoto systému je jak energetická, tak ekonomická úspora.

Celý systém funguje na principu přívodu čerstvého vzduchu zvenku a jeho následném ohřívání teplým „odpadním“ vzduchem zevnitř. Výměna tepla probíhá uvnitř vzduchotechnické jednotky a umožňuje ji rekuperační výměník. 

Rekuperační výměníky dosahují vysokých účinností předání tepla okolo 90 %. Nemusíte se však bát, že by se čerstvý vzduch nějak kontaminoval. Od odpadního vzduchu je dokonale oddělen, nedochází tedy ke zpětnému úniku pachů ani jiných nečistot. 

více v článku...

Kdy uvažovat o rekuperaci?

O instalaci rekuperační jednotky byste měli uvažovat při stavbě nového domu nebo při rekonstrukci toho stávajícího už ve chvíli, kdy začínáte s projektem. Do hotových prostorů se sice dá rekuperace doinstalovat, ale není to vždy zcela jednoduché. 

Rekuperační jednotka vám kromě úspor za vytápění poskytne zdravé prostředí ve dne i v noci, což oceníte především v místnostech, kde spíte. Klasické větrání oknem totiž není v noci pohodlné, při použití rekuperační jednotky budete mít v ložnici neustálý příjem čerstvého vzduchu. Čerstvý vzduch kromě kvalitního spánku prospívá také ke zlepšení koncentrace a soustředění.

Správným větrání se také sníží vlhkost vzduchu, která by mohla v krajním případě ohrozit zdraví domu. Odvětrávání je velmi důležité především v kuchyni, kde může při vaření dosáhnout až 75 %. Vzhledem k tomu, že je v současné době velkým trendem zateplování a utěsňování, přichází budovy o přirozené větrání. Mylně se mnoho lidí domnívá, že tento problém vyřeší pomocí mikroventilace. Bohužel tomu tak není. Mikroventilace nezabrání vzniku plísní a její používání způsobuje až 40 % celkových tepelných ztrát.

Co si ohlídat při nákupu

Nejdůležitějším kritériem, které byste měli hodnotit, je účinnost rekuperační jednotky. Účinnost představuje množství tepla, které je jednotka schopná převést z odpadního vzduchu na čerstvý. Ovlivňuje ji konstrukce jednotky. Když budete rekuperační jednotku pořizovat, nenechte se ukolébat informací, že má rekuperační jednotka účinnost 90 %. Vždy se ptejte také na to, jestli tento údaj udává účinnost při maximálním větracím výkonu nebo jde jen o teoretickou účinnost, které jednotka dosahuje při nejmenším větracím množství. 

Další důležitou informací je také hlučnost rekuperační jednotky. Čím tišší jednotka bude, tím méně bude rušit vás i vaši rodinu. Správně byste neměli o chodu rekuperační jednotky vůbec vědět.

 Rekuperace v chytrém domě

Rekuperační jednotka je věcí, která by vám při zařizování chytré domácnosti neměla chybět. Moderní rekuperační jednotky můžete totiž nastavit a regulovat stejně jako zbytek chytré domácnosti. Kromě toho, že bude přivádět do vašeho domova čerstvý vzduch, budete mít pod kontrolou kvalitu prostředí, kde žijete. Když ji propojíte s dalšími energetickými systémy a podsystémy, bude mít její nastavení vliv na efektivní využívání energií při vytápění nebo klimatizování místností. Díky tomu budete šetřit jak životní prostředí, tak peníze.

Větrání s rekuperací tepla se v současné době stává nezbytností pro všechny novostavby a rekonstruované budovy se zateplenou fasádou. Díky jejich využívání se uvnitř budov udrží stálé mikroklima, které vyhovuje hygienickým standardům a normám.

Related posts

Nové byty na Barrandově okouzlí milovníky aktivního odpočinku i moderního designu

admin

Party pod širým nebem – jak ji zachránit ve špatném počasí?

admin

Vpusťte si do bytu více denního světla

admin

Leave a Comment