Bydlení

Za rosení oken v bytě může často vysoká vlhkost. Jak se jí zbavit?

Orosená okna jsou problémem, který trápí nejednu domácnost. Přestože se jedná o běžný fyzikální jev, spousta lidí jej vnímá jako problém. A není se čemu divit. Kvůli vysoké vlhkosti se totiž v interiéru začnou obvykle objevovat plísně.

více v článku...

Za zamlženými skly obvykle nestojí nekvalitní okna

Rosení plastových oken není známkou nekvalitního výrobku. K orosení neboli kondenzaci dochází v momentě, kdy se teplý a vlhký vzduch střetne s chladnějším povrchem. Nejčastěji se tak děje v koupelně, v kuchyni, ale také všude tam, kde se koncentruje více osob.

Zkuste vytáhnout kompot z lednice. Jeho sklenice se orosí. Dojde k tomu z toho důvodu, že se teplejší a vlhčí vzduch střetne s chladným povrchem sklenice, což se pojí vznikem kondenzátu neboli orosením.

Přesně tomuto procesu podléhají také okna. Dochází u nich k povrchové kondenzaci vodních par, které se mísí se vzduchem v místnosti. Z toho plyne, že čím větší vlhkost v místnosti je, tím větší je pravděpodobnost, že se okna, která mají nižší povrchovou teplotu, orosí. Nejčastěji k tomuto jevu dochází na podzim a v zimě. Teplý vzduch v místnosti totiž absorbuje více vlhkosti než vzduch studený.

Ve kterých částech okna se kondenzát objevuje?

K rosení může docházet v různých částech okna. Podle toho, kde se objeví, se dá určit, zda se jedná o vadu okna či nesprávné větrání.

 • Rosení oken zvenku – tento typ zamlžení vám nemusí dělat starosti. Je znamením, že mají okna skvělé tepelně izolační vlastnosti. Venkovní sklo se ochlazuje více než teplota v okolí, ale zároveň se neohřívá prostupem tepla zevnitř. Jde o jev související s proměnlivým venkovním počasím.
 • Rosení v meziskelním prostoru – jedná se o netěsnost oken, tedy tento prostor není hermeticky uzavřen a vniká do něj vzduch. Jedná se o závadu na okně způsobenou prasklinou či netěsností rámečku. Je potřeba se obrátit na odborníka.
 • Rosení rámu ve funkční spáře nebo zevnitř – ke kondenzaci může docházet například špatným napojením okna na ostění, kde vznikají tepelné mosty. Na pomoc je potřeba zavolat odborníka.
 • Rosení okenních skel zevnitř – na vině je obvykle nízká teplota skla a vysoká vlhkost v bytě. Na řadu tedy přichází větrání i optimální nastavení teploty v místnosti.

Proč se rosí okenní tabule zevnitř?

Jak již bylo napsáno, nejčastějším důvodem je nízká teplota skla a vyšší teplota ve vlhké místnosti. Teplý vzduch absorbuje více vlhkosti, a jakmile se ochladí, dojde ke kondenzaci.

Pokud chcete kondenzaci předcházet, je potřeba nejen správně větrat, ale také si dát pozor na závěsy a žaluzie. Vnitřní žaluzie totiž omezují pohyb vzduchu po skle, čímž dochází k tzv. studeným kapsám, které mají za následek tvorbu kondenzátu. V chladných dnech se proto doporučuje žaluzie vytahovat.

Zdroje vlhkosti

Ke zvýšené vlhkosti a následné kondenzaci přispívá:

 • sušení prádla v bytě,
 • vaření,
 • horké koupele,
 • zalévání květin,
 • větší počet osob koncentrovaných na jednom místě,
 • nedostatečné větrání,
 • neprodyšné zateplení budovy,
 • akvária atd.

Co způsobuje vysoká vlhkost v interiéru?

Optimální hranice vlhkosti v bytě se v zimě pohybuje v rozmezí 45 až 65 % a v létě mezi 40 až 60 %. Jestliže bude vlhkost dlouhodobě převyšovat horní hranici, začnou se v bytě objevovat vlhké mapy a plísně. Plísně jsou přitom pro člověka nebezpečné, protože ohrožují jeho zdraví a jsou spouštěčem alergií. Vlhkost z jedné místnosti se může snadno dostat i do okolních prostorů.

Jak se proti zvýšené vlhkosti bránit?

Se zvýšenou vlhkostí můžete bojovat dvěma základními prostředky:

 1. správným a pravidelným větráním,
 2. vhodnou vzduchovou technikou.

Jakmile zpozorujete vlhkost na oknech, otřete ji měkkým a savým hadříkem. Nezapomeňte vyvětrat.

Správně větrejte a používejte vhodnou vzduchovou techniku. Zdroj: ventilatory.cz

Jak správně větrat?

Obecně se doporučuje větrat zcela otevřenými okny 2krát až 3krát denně. Délka větrání závisí na roční době.

 • V zimě se doporučuje před větráním vypnout topení a nárazově větrat průměrně 10 až 15 minut. Při velkých mrazech jen 5 minut.
 • V létě můžete větrat 20 až 30 minut. Při tropických teplotách větrejte časně z rána.

Nejlepším způsobem větrání je tzv. křížové, kdy se současně otevřou protilehlá okna či okna a dveře. Vzduch se rychle vymění. V zimě při vypnutí radiátorů nepřijdete při intenzivním a krátkém větrání o energii vynaloženou na topení.

Zcela nesprávné je větrat na ventilačku. Zejména v zimě je tento způsob neekonomický. Vzduch se totiž dostatečně nevymění, a ještě přijdete o drahocenné teplo.

Vzduchová technika

S pravidelnou výměnou vzduchu a se snížením vlhkosti vám především v koupelnách s oknem i bez něj pomůže koupelnový ventilátor s čidlem vlhkosti. S ventilací začne, jakmile vlhkost vzduchu překročí nastavenou hladinu.

Obrázek: Čidlo vlhkosti spustí ventilátor, jakmile vlhkost překročí nastavenou hranici. Zdroj: ventilatory.cz

Jestliže se vlhkost v místnosti udržuje i přes pravidelné větrání, vyrazte do boje s odvlhčovačem vzduchu. Stejně jako ventilátor může být opatřen čidlem vlhkosti, které v případě zvýšené hodnoty přístroj spustí. Odvlhčovač zjednodušeně řečeno sbírá vodu ze vzduchu, kterou koncentruje do zásobníku kondenzátu. Ten je potřeba pravidelně vyprazdňovat. Existují i modely opatřené hadicí pro stálý odvod vody.

Obrázek: Moderní odvlhčovač vzduchu. Zdroj: ventilatory.cz

V případě, že řešíte vlhkost v místnosti bez oken, můžete zvolit výměnu vzduchu pomocí decentrální neboli lokální rekuperační jednotky. Ta z místnosti odvede vydýchaný vzduch a zvenku přivede vzduch čerstvý. Její instalace je přitom v porovnání s centrální rekuperací neskutečně snadná. Vystačíte si jen s otvorem v obvodové zdi.

Jako pohlcovač vlhkosti funguje také rýže, sůl nebo křída. Stačí je nasypat do misek či obyčejných sklenic. Další možností jsou uhlíky vložené v krabici s proděravěným víkem. Vlhkost můžete zkusit snížit také kočkolitem nasypaným v látkových pytlících.

Related posts

Co musíte udělat po koupi nové nemovitosti, abyste měli vše v pořádku?

admin

Digitální kukátko zajistí bezpečí pro osaměle žijící seniory

admin

Hliníkové pergoly na míru od Atypy vás ochrání před sluncem, deštěm i větrem

svet zeny