Bydlení

Zájemci o hypotéky by neměli vyčkávat, tvrdí zástupci bank

Úrokovou sazbu hypoték letos čeká mírný růst. Tvrdí to alespoň čeští bankéři. Podle nich tak průměrný úrok určitě nenaváže na minulý rok, kdy klesl ze 3 % na 2,35 %. I proto by lidé, kteří o hypotečním úvěru uvažují, neměli příliš vyčkávat. Jinak o výhodné podmínky přijdou.

Analytici upozorňují, že rok 2019 byl pro český hypoteční trh z několika pohledů přelomový.

„Naplno se projevily pokyny České národní banky, která v předešlých letech zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték. Spolu se zdražováním nemovitostí to vedlo k tomu, že zájem o půjčky na bydlení výrazně klesl. Jen za prvních 11 měsíců roku 2019 si lidé půjčili o 40 miliard méně než o rok dřív,” upozornil hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

Tento vývoj přinesl klientům také jednu pozitivní zprávu. Spolu s poptávkou padala i průměrná úroková sazba. Zatímco v lednu 2019 byla rovné 3 %, koncem listopadu už to bylo pouze 2,35 %.

Jenže analytici upozorňují, že se tato situace brzy změní. Průměrný úrok má letos růst. A koncem roku by se měl podle některých odhadů pohybovat okolo 2,5 %.

více v článku...

Výhodnější podmínky letos zřejmě nebudou

Lidé, kteří zvažují pořízení vlastního bydlení, proto podle odborníků nemají s žádostí o hypotéku příliš otálet. Dá se totiž očekávat, že výhodnější podmínky, než jaké panují na začátku roku, už letos nedostanou.

„Týká se to nejen zájemců o novou hypotéku, ale také klientů, kteří už hypoteční úvěr splácejí. Pokud jim letos končí fixace, měli by požádat o refinancování. Získají tím mnohem výhodnější podmínky, než když se pouze spokojí s novou nabídkou od stávající banky,” poznamenal Gregor.

Refinancování udrží úroky na úrovni roku 2015

Jen letos končí fixace hypotečního úvěru zhruba 130 tisícům klientů. Ti všichni mají šanci půjčku doplatit bez dalších poplatků nebo požádat o nabídku refinancování u jiné banky.

„Obecně platí, že mohou počítat s výhodnější nabídkou, než je ta stávající. Je to dané tím, že tito klienti jsou už prověření. Poskytovatelé znají jejich splátkovou historii a mají větší jistotu, že si s půjčkou poradí. Loni navíc úrokové sazby výrazně klesly a u refinancování se dostaly dokonce pod 2 %. Jak moc lidé ušetří, ale závisí na tom, jak vysoký byl úrok v době, kdy si úvěr vzali,” podotkl Gregor.

Stejný úrok jako před 5 lety

Dlouhodobě jsou v České republice nejoblíbenější hypotéky s fixací na 3 a 5 let. Znamená to, že většina klientů, kteří mají letos nárok na refinancování, si půjčku na bydlení vzala v roce 2015 nebo 2017.

V roce 2015 byla průměrná úroková sazba jen o málo níž než v současnosti. Tito klienti tak nyní dostanou podobné či nižší úroky než před pěti lety.

Naopak v roce 2017 se průměrný úrok pohyboval okolo 2 % a první tři měsíce se dokonce držel pod touto hranicí. Lidé, kterým letos vyprší tříletá fixace, tedy musí počítat s mírným zhoršením podmínek.

A to jak při prodloužení hypotéky u stávajícího poskytovatele, tak při refinancování. Pokud ale využijí druhou možnost a požádají o nabídku další poskytovatele, bude nárůst podstatně nižší. Zejména díky velkému konkurenčnímu boji.

Nabídku získáte už nyní

O refinancování můžete požádat až rok před koncem fixace. I když tak stávající podmínky vyprší až za několik měsíců, zajímavou nabídku získáte už nyní.

Základním nástrojem, který vám s hledáním výhodnější hypotéky pomůže, je hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné parametry a kalkulátor najde aktuálně nejvýhodnější úvěry na trhu. Hledání navíc můžete omezit pouze na refinancování.

Rychle tak zjistíte, které banky nabízejí nejvýhodnější podmínky. A snadno si spočítáte, kolik vám refinancování ušetří oproti stávající hypotéce.

Noví zájemci musí myslet i na zdražování

Zájemci o novou hypotéku navíc mají ještě další dva důvody, proč by s jejím sjednáním neměli příliš vyčkávat. Tím prvním je stoupající cena nemovitostí.

„Podle České národní banky jsou domy a byty v současnosti předražené téměř o 20 %. A bankéři předpokládají, že jejich cena dál poroste – i když pomaleji než v předešlých letech,” popsal situaci hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

Druhým důvodem je další zpřísnění hypotečních podmínek. Centrální banka totiž už před časem informovala, že uvažuje o snížení limitu LTV.

Tento ukazatel říká, kolik peněz si smějí lidé půjčit v porovnání s hodnotou zastavené nemovitosti. Aktuálně to bývá maximálně 80 %. Jen ve výjimečných případech smí banky půjčovat 80–90 % z ceny nemovitosti.

Zbylou část musí klienti doplatit ze svých úspor. A pokud limit LTV opravdu klesne, budou potřebovat ještě víc vlastních peněz než dosud.

Zpřísnění podmínek? Zřejmě ještě letos

Zatím není jasné, kdy Česká národní banka ke zpřísnění podmínek přistoupí. Z dřívějších výroků zástupců centrální banky se dá pouze vyčíst, že to bude ještě letos.

Záležet přitom bude i na nadhodnocení cen nemovitostí. Pokud dál poroste, je česká národní banka připravená rychle reagovat.

Related posts

Víte, jak si vybrat vhodnou postel?

svet zeny

Tesařík krovový – méně známý, ale o to obávanější dřevokazný hmyz

admin

Předejděte problémům v domácnosti během zimy: nezapomeňte na toto

admin

Leave a Comment